X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Francja: co dwa tygodnie znika jeden budynek sakralny

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 16:56
Francuskie Obserwatorium Dziedzictwa Religijnego poinformowało, że we Francji, co dwa tygodnie znika jeden budynek sakralny. W rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną przewodniczący Obserwatorium Edouard de Lamaze zauważył, że w tym samym tempie wznoszony jest jeden meczet. De Lamaze skrytykował także poważne zaniedbania w ochronie francuskich zabytków religijnych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Grażyna Myslińska/FORUM

Przewodniczący Obserwatorium Dziedzictwa Religijnego Edouard de Lamaze stwierdził, że we Francji co 15 dni dochodzi do przekształcenia, zniszczenia, podpalenia lub zawalenia budynku sakralnego. Dane te dotyczą budynków należących do wszystkich grup wyznaniowych, choć większość z nich stanowią katolickie miejsca kultu. Jednocześnie co dwa tygodnie we Francji budowany jest jeden meczet.

wizerunek Matki Bozej Kalwaryjskiej 1200.jpg
380 lat temu kalwaryjski wizerunek Matki Bożej zapłakał krwawymi łzami

De Lamaze podał, że francuskie władze notują średnio dwa ataki na chrześcijański budynek każdego dnia. Są to przede wszystkim akty kradzieży i profanacji. W ciągu 10 lat dane te wzrosły pięciokrotnie. Obserwatorium Dziedzictwa Religijnego poinformowało również, że zaledwie jedna trzecia francuskich kościołów jest oficjalnie chroniona jako zabytki.

Czytaj także:

Organizacja ostrzegła przed ryzykiem pożarów w kościołach zaniedbanych przez władze i podkreśliła, że w 2019 i 2020 roku ogień wybuchł w pięciu francuskich katedrach - w tym w Notre-Dame w Paryżu.

Przewodniczący Obserwatorium Dziedzictwa Religijnego Edouard de Lamaze stwierdził, że ponad 5 tysięcy chrześcijańskich świątyń jest zagrożonych zniknięciem i że Francji grozi całkowite zniszczenie chrześcijańskiego dziedzictwa kulturowego.

bf

Czytaj także

Ołtarz mariacki Wita Stwosza. Historia powrotu gotyckiego dzieła

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 05:45
30 kwietnia 1946 roku do Krakowa powrócił zrabowany przez Niemców w czasie II wojny światowej ołtarz mariacki Wita Stwosza. ‒ Ołtarz, znajdujący się w kościele Mariackim w Krakowie, to jedyny w swoim rodzaju zabytek rzeźby o wielkim światowym znaczeniu ‒ mówił prof. Karol Estreicher na antenie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Spadek zainteresowania". 60 proc. uczniów wybrało religię w hiszpańskich szkołach

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 01:20
Zgodnie z danymi Konferencji Biskupów (CEE) 60,59 proc. uczniów wybrało w br. roku akademickim religię rzymskokatolicką jako przedmiot z dobrowolnym uczestnictwem. To o 3 proc. mniej niż w roku ub. i 10 proc. mniej niż 10 lat temu, kiedy trzy czwarte uczniów uczyło się w szkołach religii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wznieśmy nasze oczy na Matkę Bożą". Papież rozpoczął maraton modlitewny w intencji zakończenia pandemii

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 20:56
Papież w bazylice watykańskiej rozpoczął trwający do końca maja maraton modlitewny w intencji zakończenia pandemii. W papieskiej inicjatywie uczestniczą wszystkie sanktuaria na świecie.
rozwiń zwiń