more_horiz
Wiadomości

Starship SN15 wylądował. To pierwszy udany test prototypu SpaceX

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 03:45
Najnowszy próbny lot rakiety Starship firmy SpaceX Elona Muska zakończył się powodzeniem. Po raz pierwszy prototyp statku kosmicznego wylądował i nie został zniszczony przy lądowaniu w pionie.
Testowy lot rakiety Starshipzdj. ilustracyjne
Testowy lot rakiety Starship/zdj. ilustracyjneFoto: PAP/Newscom/SPACEX
shutterstock_starship 1200.jpg
Nieudana próba Starship SN11 firmy SpaceX. Rakieta eksplodowała przed lądowaniem

Lot Starship SN15 był piątym testem na dużej wysokości. Wszystkie poprzednie zakończyły się zniszczeniem rakiety przy zderzeniu z ziemią albo też - jak w ostatnim przypadku w marcu - w kilka minut po lądowaniu.

Czytaj także:

Prototyp rakiety, która w przyszłości ma przewozić ludzi na Marsa, wystartował w Boca Chica w Teksasie. Wzbił się na wysokość ok. 10 km. Wykonał kilka zaplanowanych manewrów, po czym wylądował. U podstawy rakiety wybuchł ogień związany z paliwem, ale niewielki w sumie pożar w kilka minut zdołano ugasić.

1200_Starship_PAP.png
Eksplozja prototypowej rakiety Starship podczas lądowania. Na pokładzie nie było załogi

"Nominalne lądowanie statku kosmicznego!" - odnotował Musk na Twitterze po spełnionej misji. Jak zauważyła stacja CNBC "nominalne" to termin używany w branży kosmicznej w odniesieniu do sytuacji, kiedy wszystko przebiega zgodnie z planem.

Prototypy statku kosmicznego Starship mają niecałe 46 m wysokości (wysokość 16-piętrowego budynku). Każdy z nich jest napędzany trzema silnikami rakietowymi Raptor. Zbudowane ze stali nierdzewnej reprezentują wczesną wersję rakiety, którą Musk przedstawił w 2019 r.

Firma wyjaśniła na swojej stronie internetowej, że SN15 zawiera "ulepszenia pojazdu w zakresie konstrukcji, awioniki oraz oprogramowania" w porównaniu z wcześniejszymi prototypami.

CNBC przypomniała w tym kontekście, że w minionym tygodniu Federalna Administracja Lotnictwa (FAA), której inspektor obserwuje w obiektach SpaceX loty testowe, autoryzowała kolejne trzy loty statków kosmicznych, środowy SN15, a także późniejsze SN16. FAA wyjaśniała, że "sprawdzi, czy SpaceX wdrożył zalecenia po przeprowadzeniu dochodzenia w sprawie nieszczęśliwego wypadku SN11".

Ostatecznie FAA zezwoliła na kilka starów, ponieważ "SpaceX wprowadziła kilka zmian w rakietach nośnych i oparła się na zatwierdzonej przez FAA metodologii określania ryzyka".

Transport pierwszych ludzi na Marsa

Rakiety Starship, zgodnie z zapowiedziami Muska mają po udoskonaleniu transportować pierwszych ludzi na Marsa. Szef SpaceX zamierza też wykorzystywać Starship do innych celów, w tym do przewożenia ludzi między miastami z zawrotną prędkością.

SpaceX prowadzi prace nad rakietami wielokrotnego użytku, które po przeprowadzeniu misji mogłyby lądować z powrotem na Ziemi.

Według wcześniejszych zapowiedzi Muska, Starship miała być gotowa do załogowych misji kosmicznych już w 2023 r.

pb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem