Przyspieszenie drogi do neutralności klimatycznej. Wiceszef MSZ rozmawiał z pełnomocnikiem prezydenta USA

2021-05-08, 00:20

Przyspieszenie drogi do neutralności klimatycznej. Wiceszef MSZ rozmawiał z pełnomocnikiem prezydenta USA
Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. Foto: © Tymon Markowski/MSZ; twitter.com/@PolandMFA

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz wziął udział w wideokonferencji z pełnomocnikiem prezydenta Stanów Zjednoczonych ds. klimatu. W spotkaniu z Johnem Kerrym wzięli udział także ministrowie spraw zagranicznych Włoch, Szwecji i Holandii oraz wiceministrowie spraw zagranicznych Niemiec, Francji i Hiszpanii, a gospodarzem spotkania był minister spraw zagranicznych Danii Jeppe Kofod.

Powiązany Artykuł

andrzej duda 1200 pap.jpg
"Stawiamy sobie bardzo ambitne cele". Prezydent o ochronie klimatu

Było to pierwsze spotkanie przedstawicieli państw członkowskich Unii Europejskiej z przedstawicielem administracji USA po szczycie klimatycznym organizowanym przez prezydenta Bidena 22-23 kwietnia, w którym wziął udział prezydent Andrzej Duda.

Czytaj także:

Poprzedziło ono dyskusję z Johnem Kerrym, która odbędzie się 10 maja na posiedzeniu Rady Unii Europejskiej ds. Zagranicznych w Brukseli. Tematem dyskusji była koordynacja wysiłków w zakresie dyplomacji klimatycznej w celu zwiększenia ambicji największych globalnych emitentów przed COP26 w Glasgow.

Wzmocnienie współpracy transatlantyckiej

W swoim wystąpieniu wiceminister Marcin Przydacz podkreślił, że powrót USA do zaangażowania w zieloną dyplomację i organizacja Szczytu Klimatycznego wzmocniły współpracę transatlantycką, a ogłoszenie przez prezydenta Joe Bidena nowego celu klimatycznego USA na 2030 r. nadało nowy ton wspólnym działaniom na rzecz rozwiązania kryzysu klimatycznego.

Powiązany Artykuł

oze1200.jpg
Nawet 4 bln dolarów rocznie na transformację energetyczną. Europa Środkowa musi przyspieszyć

Szczyt stworzył dodatkową przestrzeń dla skutecznej koordynacji działań wśród największych światowych emitentów, a Polska z zadowoleniem przyjęła nowe, bardziej ambitne zobowiązania poszczególnych państw.

"Koniecznym jest stosowanie wszystkich dostępnych technologii"

Wiceszef polskiej dyplomacji zwrócił także uwagę na konieczność koordynacji wysiłków w zakresie badań i rozwoju na szczeblu międzynarodowym, aby stworzyć ogólnodostępne technologie wodorowe i magazynowania energii, które mają kluczowe znaczenie dla ograniczenia emisji zarówno dla krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się. - Koniecznym jest stosowanie wszystkich dostępnych technologii w celu przyspieszenia drogi do neutralności klimatycznej - dodał.

Marcin Przydacz podkreślił zaangażowanie Warszawy w rozwój elektromobilności i technologii wodorowych. - Polska jest największym producentem wodoru i eksporterem autobusów elektrycznych w Unii Europejskiej - zaznaczył wiceminister.

pb

Polecane

Wróć do strony głównej