X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Obrady Światowego Zgromadzenia Zdrowia. Sekretarz stanu USA apeluje o włączenie Tajwanu do rozmów

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 12:30
Sekretarz stanu USA Antony Blinken zaapelował w piątek o włączenie Tajwanu do obrad Światowego Zgromadzenia Zdrowia (WHA). Powiedział, że nie ma żadnego uzasadnienia dla dalszego wykluczania tego kraju z forum zdrowia.
Antony Blinken, sekretarz stanu USA
Antony Blinken, sekretarz stanu USAFoto: PAP/EPA

74-te doroczne obrady WHA mają rozpocząć się 24 maja i potrwać do 1 czerwca.

EPA USA Tajwan 1200.jpg
Nieoficjalna delegacja z USA na Tajwanie. To pierwsza taka wizyta od przejęcia władzy przez Joe Bidena

"Nie ma rozsądnego uzasadnienia dla dalszego wykluczania Tajwanu z tego forum, a Stany Zjednoczone wzywają Dyrektora Generalnego WHO do zaproszenia Tajwanu do udziału w WHA" - można przeczytać w oświadczeniu sekretarza stanu.

"Globalne wyzwania zdrowotne i globalne bezpieczeństwo nie uwzględniają granic, ani sporów politycznych. Tajwan oferuje cenny wkład i doświadczenie w tych kwestiach, a władze WHO i wszystkie odpowiedzialne kraje powinny uznać, że zignorowanie interesów 24 milionów ludzi na pewno nie przyczyni się do realizacji naszych wspólnych, globalnych zdrowotnych celów, a może im tylko zaszkodzić" - czytamy w oświadczeniu. I dalej – "Wykluczenie Tajwanu z WHA byłoby szkodliwe dla naszych wspólnych międzynarodowych wysiłków zmierzających do opanowania pandemii i zapobiegania przyszłym kryzysom zdrowotnym".

Wsparcie USA dla Tajwanu

Pod koniec grudnia były prezydent USA Donald Trump podpisał Taiwan Assurance Act, zgodnie z którym Waszyngton zobowiązuje się m.in. do wspierania starań Tajpej o uczestnictwo w organizacjach międzynarodowych, m.in. w ONZ, WHO czy Interpolu.

Tajwan został formalnie wykluczony z WHO w 1972 roku, gdy utracił członkostwo w Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). W latach 2008-2016, pomimo braku statusu członka organizacji, kraj ten był zapraszany do udziału w WHA jako obserwator, pod nazwą Chińskie Tajpej.

shutterstock_ chiny ulica 1200.jpg
"Sytuacja wymknęła się spod kontroli". Szef dyplomacji USA oskarżył Chiny o rozwój epidemii koronawirusa

Po dojściu do władzy prezydent Caj Ing-wen z Demokratycznej Partii Postępowej, stosunki Tajwanu z Chinami uległy znacznemu oziębieniu, co poskutkowało utratą statusu obserwatora w WHA. Od tego czasu Tajwan aktywnie zabiega o udział w spotkaniach tej organizacji. W listopadzie zeszłego roku, pomimo starań rządu i wsparcia międzynarodowego, Tajwan również nie został zaproszony na obrady.

Międzynarodowe apele

USA nie jest jedynym krajem, który popiera uczestnictwo Tajwanu w planowanym na połowę maja zgromadzeniu. W czwartek francuski senat jednogłośnie przegłosował rezolucję, w której zaapelował o włączenie tego kraju do trzech organizacji międzynarodowych, w tym WHO,INTERPOLU i ICAO. Tylko 19 senatorów wstrzymało się od głosu, a 304 było za rezolucją.

Z podobnym apelem wyszli w tym tygodniu ministrowie spraw zagranicznych G7, którzy we wspólnym oświadczeniu poparli udział Tajwanu w zbliżających się obradach.

"Popieramy udział Tajwanu w Światowej Organizacji Zdrowia i Światowym Zgromadzeniu Zdrowia. Społeczność międzynarodowa powinna móc korzystać z doświadczenia wszystkich partnerów, w tym pozytywnego wkładu Tajwanu w walkę z pandemią Covid-19" - można przeczytać w oświadczeniu wydanym przez szefów dyplomacji Kanady, USA, Japonii, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch i Niemiec.

Pod koniec kwietnia międzynarodowy sojusz parlamentarzystów z Europy, Kanady, USA i Australii i Nowej Zelandii rozpoczął kampanię w mediach społecznościowych pod hasłem #LetTaiwanHelp (PAP: Pozwólmy Tajwanowi pomóc), by włączyć Tajwan w nadchodzące obrady. Wcześniej z podobnym apelem wyszli kongresmeni USA.

Sukcesy Tajwanu w walce z COVID-19

Minister zdrowia Tajwanu Chen Shih-chung zaapelował w czwartek do WHO o włączenie go do działań i mechanizmów organizacji oraz do uczestnictwa w WHA. Jak podkreślił, Tajwan może być wzorem do naśladowania w radzeniu sobie z pandemią.

Czytaj także:

W artykule opublikowanym w tajwańskich i międzynarodowych mediach minister podkreślił osiągnięcia władz Tajwanu w walce z wirusem, jak np. wczesne wykrycie choroby i podjęcie szybkich działań, adekwatnych do powagi zagrożenia.

"Dzięki solidnemu systemowi opieki zdrowotnej, rygorystycznym strategiom testowania, przejrzystości informacji i partnerstwom publiczno-prywatnym, odpowiedź Tajwanu na COVID-19 okazała się sukcesem na światową miarę. Obecna pandemia po raz kolejny udowodniła, że Tajwan nie może być wykluczony z globalnej sieci ochrony zdrowia" - wskazał minister.

Minister odniósł się tym samym do sukcesu, jaki Tajwan odniósł w walce z COVID-19. Ze względu na wysokie standardy sanitarne i epidemiologiczne, zakażenia zostają wykryte w trakcie obowiązkowej, czternastodniowej kwarantanny. Pomimo pojawienia się w ostatnim czasie nowego, lokalnego ogniska zakażeń, Tajwan nadal kontroluje sytuację i nie pozwala na rozprzestrzenianie się choroby.

Jak podaje Tajwańskie Centrum do spraw Kontroli Chorób, od wybuchu epidemii w 24 milionowym kraju potwierdzono 1183 przypadków zarażeń, 12 osób zmarło, a 1082 zostało wyleczonych.

kp

Czytaj także

"Sytuacja wymknęła się spod kontroli". Szef dyplomacji USA oskarżył Chiny o rozwój epidemii koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2021 20:11
- Błędy władz Chin w początkowej fazie epidemii COVID-19 doprowadziły do tego, że sytuacja "wymknęła się spod kontroli" - powiedział w niedzielę sekretarz stanu USA Antony Blinken. Wyraził też zaniepokojenie "coraz bardziej agresywnymi działaniami rządu w Pekinie" wobec Tajwanu.
rozwiń zwiń