more_horiz
Wiadomości

Szefowa rządu Szkocji: drugie referendum to kwestia kiedy, a nie czy

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 01:00
Szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon powiedziała w niedzielę brytyjskiemu premierowi Borisowi Johnsonowi, że przeprowadzenie drugiego referendum niepodległościowego jest "kwestią kiedy, a nie czy".
Nicola Sturgeon
Nicola SturgeonFoto: PAP/EPA/ROBERT PERRY

Obydwoje rozmawiali bezpośrednio po raz pierwszy od czasu ogłoszenia w sobotę wieczorem wyników wyborów do szkockiego parlamentu, w których kierowana przez Sturgeon Szkocka Partia Narodowa (SNP) odniosła czwarte kolejne zwycięstwo, ale nie uzyskała bezwzględnej większości.

Jak poinformowała SNP, podczas rozmowy telefonicznej z Johnsonem szefowa szkockiego rządu zobowiązała się do współpracy z rządem brytyjskim w celu wyprowadzenia kraju z epidemii koronawirusa. Obydwoje zgodzili się również, że bliska i konstruktywna współpraca obu rządów jest konieczna, aby listopadowa konferencja klimatyczna ONZ w Glasgow zakończyła się sukcesem.

Rzeczniczka partii dodała jednak: "Premier powtórzyła również swój zamiar zapewnienia, aby naród szkocki mógł wybrać naszą własną przyszłość, gdy kryzys się skończy i wyjaśniła, że kwestia referendum jest teraz kwestią tego, kiedy - a nie czy".

Sturgeon przed wyborami mówiła, że chce, aby referendum w sprawie niepodległości Szkocji odbyło się w pierwszej połowie kadencji nowego parlamentu, czyli do końca 2023 r.

szkocja flaga parlament bidna flaga free shutt 1200 .jpg
"Forsowane bez względu na koszt". Johnson krytykuje obietnicę referendum w Szkocji

Johnson rozmawiał ze Sturgeon

Jak oświadczył rzecznik rządu brytyjskiego, Johnson rozmawiał ze Sturgeon, by "pogratulować jej sukcesu jej partii" w wyborach do szkockiego parlamentu, ale podkreślił "znaczenie skupienia się teraz na odbudowie po COVID".

- Oboje zgodzili się, że ich uwaga powinna być skupiona w pierwszym rzędzie na wspólnej pracy aby odbudować kraj po pandemii. Premier ponowił swoje zaproszenie dla pierwszej minister, aby dołączyła do spotkania na szczycie, aby omówić nasze wspólne wyzwania dotyczące odbudowy po Covid i jak możemy je przezwyciężyć" - poinformował rzecznik.

Czytaj także: 

W sobotę wieczorem Johnson zaprosił Sturgeon i szefa rządu Walii Marka Drakeforda na szczyt poświęcony odbudowie kraju po epidemii. Rozszerzone on będzie też o szefową rządu Irlandii Północnej.

Johnson oświadczył też, że przeprowadzanie referendum w Szkocji teraz, gdy kraj zmaga się ze skutkami epidemii, byłoby "lekkomyślne i nieodpowiedzialne", w związku z tym nie należy się spodziewać udzielenia formalnej zgody na jego przeprowadzenie, co jest konieczne, by było ono ważne.

ks

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem