more_horiz
Wiadomości

W Gazie trwa szacowanie strat. Co najmniej 2 tys. mieszkań zostało zniszczonych

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2021 16:28
- Według wstępnej oceny co najmniej 2 tys. mieszkań zostało zniszczonych, a ponad 15 tys. - częściowo zniszczonych w Strefie Gazy w walkach między siłami Izraela a palestyńskimi bojownikami - powiedział w sobotę wiceminister robót publicznych i mieszkalnictwa tej palestyńskiej enklawy.
Zniszczenia w Strefie Gazy
Zniszczenia w Strefie GazyFoto: PAP/EPA/MOHAMMED SABER

Straty finansowe spowodowane trwającymi 11 dni walkami wiceminister Nadżi Sarhan oszacował na 150 mln USD, ale zastrzegł, że dalsza ocena jest w toku.

gaza 1200.jpg
"Ważne, by mówić, że naród palestyński istnieje". Arabistka o konflikcie w Izraelu

Od 10 do 21 maja Izrael przeprowadził setki nalotów na przeludnioną Strefę Gazy, których celem były budynki mieszkalne, handlowe i rządowe w odpowiedzi na ostrzał państwa żydowskiego ze Strefy Gazy, rządzonej przez radykalną palestyńską organizację Hamas. Jak przekazały izraelskie władze, namierzano miejsca, gdzie Hamas miał swoje biura i zasoby.

Zniszczenia dotknęły już i tak zubożałą enklawę. Sarhan sprecyzował, że ponadto zniszczone zostały cztery meczety i kilkadziesiąt posterunków policji w Gazie. Większość fabryk w strefie przemysłowej Gazy została zniszczona lub uszkodzona.

Tymczasem policja przeprowadziła inspekcję izraelskich niewybuchów podczas ostatniej kampanii. Szef policji Mahmud Salah powiedział, że prawie 300 izraelskich rakiet i pocisków nie eksplodowało.

Ofiary i zniszczenia

Według ONZ ok. 800 tys. osób w Gazie nie ma regularnego dostępu do czystej wody, ponieważ prawie 50 proc. sieci wodociągowej uległo uszkodzeniu w ostatnich walkach. Zawieszenie broni weszło w życie w piątek. W 11-dniowym konflikcie śmierć poniosło ponad 250 osób, w przeważającej większości Palestyńczyków, a ok. 2 tys. zostało rannych. Izrael twierdzi, że co najmniej 160 zabitych podczas ataków osób było członkami grup terrorystycznych, głównie Hamasu i Islamskiego Dżihadu. Izrael informował, że po jego stronie zginęło 12 osób.

Czytaj także:

Według ONZ od 10 maja uszkodzone zostały 53 placówki edukacyjne, sześć szpitali i 11 ośrodków podstawowej opieki zdrowotnej. Szkoły w Strefie Gazy pozostają zamknięte, co dotyka prawie 600 tys. dzieci.

kp

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także