Wyjątkowa okazja dla miłośników nocnego nieba. Zaćmienie i "Krwawy Księżyc"
W środę czeka nas wyjątkowe widowisko. Na niebie tuż po zachodzie Słońca pojawi się Pełnia Kwiatowego Księżyca. Będzie to tym bardziej wyjątkowe z uwagi na dodatkowe dwa wydarzenia astronomiczne. Wyjątkowość tego zjawiska wyjaśniają naukowcy z NASA.
2021-05-26, 10:53
Powiązany Artykuł
"Oczy polskich astronomów" - niezwykły teleskop w Chile
Każda pełnia w roku ma swoją nazwę nadawaną zazwyczaj z uwagi na zmiany zachodzące w odpowiadającym jej czasie w przyrodzie. Majowy księżyc zyskał więc przydomek kwiatowego. W tym roku jednak, z uwagi na to, jaki kolor przybierze, naturalny satelita został okrzyknięty "Krwawym Księżycem".
- Życie na Marsie? Według nowych badań jest to możliwe
- Gdzie znajduje się środek Ziemi? Polscy naukowcy zadziwili świat
"Jak tłumaczą eksperci NASA, Ziemia będzie blokowała światło słoneczne docierające do Księżyca, a nasza atmosfera przefiltruje promienie »zmiękczając« krawędź cienia planety, padającego na Srebrny Glob. Dzięki temu Księżyc w pełni otrzyma głęboką, różową poświatę - stąd nazwa Krwawego Księżyca" - czytamy na portalu tvp.info.
Poza niesamowitym kolorem, jaki planeta przybierze, na niebie pojawi się tzw. Iluzja Księżyca. Polega ona na tym, że naturalny satelita znajdzie się bardzo nisko nad horyzontem. Będzie dzięki temu sprawiać wrażenie zdecydowanie większego, niż jest faktycznie.
REKLAMA
Dodatkowo czeka nas pełne zaćmienie Księżyca, jednak będzie można je obserwować tylko z Ameryki Północnej i Południowej, Azji oraz wschodnich terenów Rosji. W pozostałych częściach świata będzie jednak widoczna tylko niezwykła pełnia oraz skutki wspomnianego zaćmienia.
tvp.info
jb
REKLAMA