"USA muszą odpowiedzieć na tę sytuację". Amerykański więzień w Rosji wzywa do działania ws. więźniów politycznych

Skazany w Rosji Amerykanin Paul Whelan zaapelował do prezydenta USA Joe Bidena o zdecydowane podniesienie w rozmowie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem kwestii obywateli USA uwięzionych ze względów politycznych w Federacji Rosyjskiej.

2021-06-02, 22:36

"USA muszą odpowiedzieć na tę sytuację". Amerykański więzień w Rosji wzywa do działania ws. więźniów politycznych

Powiązany Artykuł

nawalny 1200 pap.jpg

Jak podaje CNN Whelan, który jest też obywatelem irlandzkim, brytyjskim i kanadyjskim, od ponad dwóch lat odbywa w obozie pracy w Mordowii 16-letni wyrok za szpiegostwo. Stanowczo zaprzecza zarzutom.

- To nie jest kwestia Rosji przeciwko mnie, to jest kwestia Rosji przeciwko Stanom Zjednoczonym, a Stany Zjednoczone muszą odpowiedzieć na tę sytuację "dyplomacji zakładniczej" i rozwiązać ją tak szybko, jak to możliwe - postulował Whelan w telefonicznym wywiadzie dla CNN.

Jak dodał ma "pozytywne odczucia" co do spotkania obu przywódców, wyznaczonego na 16 czerwca w Genewie. Nazywał je "dobrym krokiem we właściwym kierunku". - Wiem, że prezydent Biden i sekretarz (stanu USA Antony) Blinken pracują na rzecz mojego uwolnienia i powrotu do domu - zauważył.

Blinken podniósł pod koniec maja sprawę Whelana oraz innego amerykańskiego więźnia Trevora Reeda w rozmowie z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

1200_Szeremietiew_PR24.jpg

Paląca kwestia

Zgodnie z przewidywaniami Białego Domu Biden omówi w Genewie z Putinem cały wachlarz "palących kwestii", w tym kontrolę zbrojeń, konflikt na Ukrainie i łamania praw człowieka.

- Biden przyjął znacznie twardsze stanowisko wobec Moskwy niż jego poprzednik, prezydent Donald Trump i w kwietniu ogłosił rozległe sankcje za ingerencję w wybory w USA w 2020 roku, cyberatak SolarWinds, trwającą okupację i -poważne naruszenia praw człowieka na Krymie - wylicza CNN.

Whelan został zatrzymany w moskiewskim hotelu w grudniu 2018 roku. Rosyjskie władze oskarżyły go o działalność wywiadowczą. Urzędnicy amerykańscy potępili wyrok, a sam Whelan zaprzecza zarzutom.

- Nie było żadnego przestępstwa. Nie było żadnych dowodów. Tajny proces był fikcją. (…) Zrobiono to wyłącznie z pobudek politycznych - przekonywał w rozmowie z CNN więzień pracujący w obozie pracy w zakładach odzieżowych.
- Minęły już ponad dwa lata. To prawie 888 dni, czyli dwa razy dłużej niż obywatele USA byli przetrzymywani jako zakładnicy w Teheranie - przypomniał Whelan.

REKLAMA

pkur

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej