"Jeden z najambitniejszych projektów geopolitycznych". Elżbieta Witek o Trójmorzu

- Współpraca w ramach inicjatywy Trójmorza miała dać Europie impulsy: modernizacyjny, integracyjny i zjednoczeniowy. Z perspektywy pięciu lat, możemy powiedzieć, że impulsy te kształtują podejmowane przez nas działania - oceniła marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas I Forum Parlamentarnego Trójmorza.

2021-06-03, 17:35

"Jeden z najambitniejszych projektów geopolitycznych". Elżbieta Witek o Trójmorzu
Marszałek Elżbieta Witek. Foto: twitter.com/SejmRP

Podczas Pierwszego Forum Parlamentarnego Trójmorza marszałek Sejmu przypomniała, że Inicjatywa Trójmorza - mająca na celu wzmocnienie pozycji państw wschodniej części Unii Europejskiej - zyskała poparcie krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

Powiązany Artykuł

jablonski 1200 pap.jpg
"Powinniśmy inwestować w innowacyjne projekty". Wiceszef MSZ o idei Trójmorza

- W 2016 roku przy wsparciu Chorwacji i akceptacji państw regionu Inicjatywa Trójmorza stała się faktem, zaś w kolejnych latach przeobraziła się w ogromny obszar możliwości rozwojowych i integracyjnych - przypomniała marszałek Sejmu. 

Posłuchaj

Elżbieta Witek o Trójmorzu (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

Marszałek Sejmu dodała, że "to, co w 2015 roku rozpoczęło się jako wspólna wizja 12 krajów, jest dziś jednym z najambitniejszych projektów geopolitycznych naszych czasów".

REKLAMA

Trzy impulsy

Powiązany Artykuł

pap_20191030_0FT-12.jpg
"Pokazuje strategiczną rolę Trójmorza". Szczerski o liście kongresmenów do Bidena

Witek przypomniała, że "podczas drugiego szczytu inicjatywy Trójmorza, W 2017 r. prezydent Andrzej Duda podkreślał, że współpraca w ramach inicjatywy ma dać Europie trzy impulsy: modernizacyjny, integracyjny i zjednoczeniowy". - Dzisiaj z perspektywy niemal pięciu lat funkcjonowania projektu, możemy powiedzieć, że wszystkie te impulsy aktywnie kształtują podejmowane przez nas działania - powiedziała.

- Impuls modernizacyjny Trójmorza w pierwszej kolejności nawiązuje do wymiaru ekonomicznego, unowocześnienia gospodarek, rozwoju nowych technologii oraz sfery cyfrowo-informacyjnej - mówiła polityk.

Marszałek Sejmu wskazała, że "impuls integracyjny współpracy trójmorskiej to także spajanie naszych państw za pomocą sieci różnorodnych połączeń komunikacyjnych - transportowych, energetycznych oraz cyfrowych".

REKLAMA

Polityk tłumaczyła, że "impuls zjednoczeniowy Trójmorze wysłało Europie już w momencie przyjęcia deklaracji w Dubrowniku. Udało się bowiem pod hasłem współpracy regionalnej spoić państwa Europy środkowo-wschodniej należące do Unii Europejskiej, państwa stosunkowo nowe w tej strukturze, jednak z ogromnym potencjałem rozwojowym i ogromnym potencjałem na przyszłość".

Międzynarodowa współpraca

Jak dodała Witek, impuls zjednoczeniowy sięga obecnie jeszcze dalej, a wśród zewnętrznych partnerów można zaobserwować zainteresowanie tą inicjatywą. - Stanów Zjednoczonych, Japonii, Wielkiej Brytanii, Grecji, Finlandii i Cypru - wymieniała.

Powiązany Artykuł

rau japonia 1200 free tt.jpg
Szef MSZ: Japonia rozważa intensywne zaangażowanie gospodarcze w obszarze Trójmorza

- Jesteśmy otwarci także na bliską współpracę z państwami z naszego najbliższego sąsiedztwa, w szczególności z Ukrainą, Mołdawią i Państwami Zachodnich - podkreśliła. - Realizacja wspólnych inicjatyw z partnerami aspirującymi do członkostwa w Unii Europejskiej stanowić będzie ważny wkład państw Trójmorza w proces europejskiej integracji - wskazała marszałek.

Posłuchaj

Marszałek Sejmu o integracji w ramach Trójmorza (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Forum online

Elżbieta Witek powiedziała, że Pierwsze Forum Parlamentarne Trójmorza inauguruje parlamentarny wymiar tej inicjatywy. 

Marszałek Sejmu podkreśliła, że obecnie dużym wyzwaniem staje się potrzeba zwiększania świadomości znaczenia Trójmorza i zachęciła do wspólnych działań na rzecz budowania widoczności inicjatywy. 

Powiązany Artykuł

mid-epa08958994 (1).jpg
Co z inicjatywą Trójmorza za kadencji Joe Bidena?

- Jest to doskonała przestrzeń do działania dyplomacji parlamentarnej - wskazała Witek. - Aktywność parlamentarzystów przejawiająca się w różnorodnych formach współpracy jest znacznie bardziej elastyczna niż klasyczna dyplomacja rządowa. Dzięki temu może stać się bardzo cennym narzędziem promocji Trójmorza zarówno na gruncie krajowym, jak i międzynarodowym - wskazała polityk. 

Posłuchaj

Elżbieta Witek zachęcała do wspólnych działań na rzecz budowania widoczności inicjatywy. (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także:

REKLAMA

Punkty kontraktowe

Elżbieta Witek mówiła również o stworzeniu punktów kontaktowych w parlamentach. W ten sposób odniosła się do ostatnich dyskusji wokół utworzenia sekretariatu Trójmorza, które - jak powiedziała - świadczą o potrzebie stałej komunikacji między partnerami i wyznaczają kierunek dalszej współpracy. 

Marszalek mówiła, że pozwoliłoby to przyspieszyć i usprawnić współpracę, a w przyszłości - być może - skoordynować działania parlamentów w dziedzinach wspólnych prac. - Mam tu na myśli ambitną, z pewnością wartościową możliwością stworzenia mechanizmu konsultowania przez parlamenty narodowe krajów Trójmorza aktów prawnych Unii Europejskiej - wyjaśniła. 

Powiązany Artykuł

mosbacher EN 1200 .jpg
300 milionów dolarów dla Trójmorza. Mosbacher: dowód zaangażowania USA w region

- W sprawach ważnych dla naszego regionu pozwoliłoby to na ewentualne skoordynowane użycie mechanizmu żółtej lub pomarańczowej kartki - zauważyła polityk. 



Celem Pierwszego Forum Parlamentarnego Trójmorza jest zaangażowanie parlamentów we wzmacnianie inicjatywy Trójmorza. Spotkanie zorganizowano w Tallinie w Estonii, ale odbywa się ono w formule online.

REKLAMA

W forum udział wzięli także szefowie parlamentów: Radek Vondráček (Czechy), László Kövér (Węgry), Ināra Mūrniece (Łotwa), Viktorija Čmilytė Nielsen (Litwa), Igor Zorčic i Alojz Kovšca ze Słowenii, Anca Dana Dragu i Ludovic Orban z Rumunii.

Posłuchaj

E. Witek o przyszłej koordynacji parlamentów w ramach inicjatywy Trójmorza (IAR) 0:18
+
Dodaj do playlisty

Trójmorze to inicjatywa gospodarczo-polityczna skupiająca 12 państw Unii Europejskiej położonych w pobliżu mórz Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego. W jego skład wchodzą: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry.


jbt/kmp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej