Rosja znów korzysta z poligonu w Arktyce. W czasach ZSRR odbywały się tam próby jądrowe
- Rosja wykorzystuje do badań nienuklearnych poligon na archipelagu Nowa Ziemia na Morzu Arktycznym, na którym w czasach ZSRR odbywały się próby jądrowe - powiedział w niedzielę przedstawiciel ministerstwa obrony generał Igor Kolesnikow.
2021-06-06, 19:15
Wojskowy wyjaśnił, że celem prowadzonych obecnie badań jest potwierdzenie niezawodności arsenału jądrowego. Przedstawiciel ministerstwa obrony Rosji zapewnił, że są to eksperymenty z przeprowadzaniem eksplozji analogiczne do tych, jakie Stany Zjednoczone prowadzą w stanie Newada.
Powiązany Artykuł
"Widzimy testy torped z napędem jądrowym, broni hipersonicznej". Jakie są cele i plany Rosji w Arktyce?
Eksperymenty te są sposobem badań nad procesami fizycznymi zachodzącymi w ładunkach jądrowych, a używa się do nich makiet ładunków nuklearnych - wyjaśnia dziennik "Izwiestija".
- Rosja umacnia się w strategicznych dla niej regionach. Od Arktyki do Morza Czerwonego
- Światowe mocarstwa biją się o Arktykę. Pod lodem czeka ropa, gaz ziemny i minerały
Rosyjskie badania
Próby nuklearne ZSRR prowadził na Nowej Ziemi w latach 1954-1990; łącznie odbyły się 132 takie testy. Moskwa zaniechała dalszych prób po podpisaniu moratorium, a następnie traktatu o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową - zapewnił generał Kolesnikow.
REKLAMA
Aktualnie Rosja odnawia i rozwija infrastrukturę wojskową w swojej części Arktyki. Na wyspie Ziemia Aleksandry w archipelagu Ziemia Franciszka Józefa w 2020 roku ukończono pas startowy dla wszystkich typów samolotów. Dobiega końca budowa lotniska Temp na wyspie Kotielnyj w archipelagu Wysp Nowosyberyjskich.
jbt
REKLAMA