Jest zgoda na kontynuowanie prac przy Baltic Pipe. Zbigniew Rau: dobra, naturalna decyzja
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział, że pozwolenie duńskiej agencji ochrony środowiska na wznowienie prac przy budowie Balitic Pipe to bardzo dobra i wyczekiwana decyzja. Od 31 maja duński wykonawca gazociągu, Energinet, musiał wstrzymać budowę ze względu na negatywną opinię agencji wydającej pozwolenia środowiskowe. Teraz agencja oświadczyła, że nie ma zastrzeżeń co do planów wznowienia budowy części projektu przez wykonawcę.
2021-06-19, 16:45
- Operator systemu przesyłowego Danii, firma Energinet, poinformowała, że duńska Agencja Ochrony Środowiska pozwoliła na kontynuowanie pracy przy tamtejszej części gazociągu Baltic Pipe
- - To bardzo dobra, naturalna, wyczekiwana decyzja, której konsekwencje będą takie, że dywersyfikacja dostaw gazu do naszej części Europy jest zapewniona - powiedział w sobotę dziennikarzom szef polskiego MSZ Zbigniew Rau
- W czerwcu Duńska Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności cofnęła pozwolenie środowiskowe dla rurociągu Baltic Pipe, którym ma płynąć gaz z Norwegii przez Danię do Polski. Sprawa została przekazana do ponownego rozpatrzenia przez ten urząd
Powiązany Artykuł
![naimski free baltic pipe 663.jpg](http://static.prsa.pl/images/a4f21fd0-a3cb-4736-bc5f-faa28e4b2366.jpg)
Naimski: ukończymy Baltic Pipe w momencie, gdy wygaśnie nam kontrakt jamalski
Wykonawca gazociągu Energinet może wznowić prace budowlane w określonych i kwestionowanych częściach 210-kilometrowego obszaru Danii. Wykonawca spodziewa się, że cały projekt zostanie opóźniony o 3 miesiące, ale będzie w stanie uruchomić część uzgodnionej zdolności przesyłowej do października 2022 roku, dążąc do zapewnienia pełnych dostaw do końca przyszłego roku.
Zbigniew Rau podkreślił w rozmowie z mediami, że kontynuacja budowy Baltic Pipe gwarantuje bezpieczeństwo dostaw gazu dla naszego regionu. - To bardzo dobra, naturalna, wyczekiwana decyzja, której konsekwencje będą takie, że dywersyfikacja dostaw gazu do naszej części Europy jest zapewniona - powiedział w sobotę dziennikarzom Zbigniew Rau.
Posłuchaj
Szef MSZ przebywa obecnie w Turcji, gdzie uczestniczy w Antalya Diplomacy Forum, konferencji międzynarodowej i miejscu dialogu politycznego i eksperckiego o globalnych wyzwaniach dla pokoju, bezpieczeństwa i rozwoju.
Jest zgodna na kontynuowanie prac
Energinet może wznowić budowę linii naziemnej przez wyspę Zelandia, wschodnią część wyspy Fionii oraz część linii naziemnej od zachodniego wybrzeża Danii do terminalu gazowego Nybro. Może również wznowić budowę terminalu Nybro oraz nowej tłoczni w Everdrup na Zelandii.
REKLAMA
Budowa rurociągu w zachodniej części Fionii i wschodniej części kontynentalnej Jutlandii od istniejącej tłoczni w Egtved do cieśniny Mały Bełt zostanie wstrzymana do czasu wydania nowego pozwolenia środowiskowego. Na nowe pozwolenie będzie też musiała poczekać budowa zasilania elektrycznego tłoczni w Everdrup.
Czytaj także:
- Jest porozumienie ws. Baltic Pipe. Prace zostaną wznowione, znamy termin ich zakończenia
- Targalski o Baltic Pipe: sprawa będzie przedłużana. Nikt o zdrowych zmysłach nie będzie twierdził, że chodzi o myszy
Według szacunków, Energinet ma opóźnienie wynoszące 3 miesiące. Baltic Pipe ma zacząć działać do października 2022 roku. Gazociąg dostarczy norweski gaz ziemny polskim odbiorcom i zmniejszy zależność Polski od rosyjskiego gazu ziemnego.
Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Gazociąg będzie mógł przesyłać 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. z Polski do Danii. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System. Według planów ma zacząć działać 1 października 2022 r. (PAP)
Wiceprezes do spraw projektów w Energinet Marian Kaagh powiedział, że operator pracuje ciężko, by zacząć dostarczać część gazu w pierwotnym terminie. Dodał, że Baltic Pipe to ważny projekt dla Danii i Europy Środkowo-Wschodniej.
REKLAMA
mbl
REKLAMA