Relacje z Rosją, cyberataki, sytuacja na Białorusi. Rozpoczyna się dwudniowy szczyt UE
Relacje Unii Europejskiej z Rosją będą jednym z głównych tematów rozpoczynającego się dziś dwudniowego szczytu w Brukseli (początek ok. godz. 13.00). Wczoraj duże poruszenie wywołała propozycja Francji i Niemiec, by złagodzić projekt wniosków na to spotkanie, zaoferować Moskwie bliższą współpracę i rozważyć możliwość zorganizowania unijno-rosyjskiego szczytu na poziomie przywódców. Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że spotkanie ambasadorów z unijnych krajów, które odbyło się wczoraj późnym wieczorem, potwierdziło sprzeciw wielu krajów - w tym m.in. Polski.
2021-06-24, 05:25
Powiązany Artykuł
Cyberataki i solidarność z Polską. Znamy szczegóły projektu wniosków na szczyt UE
Wśród pozostałych tematów szczytu są cyberataki, sytuacja na Białorusi, relacje z Turcją, walka z COVID-19 i migracja oraz odbudowa gospodarcza po pandemii.
- Wspólny zespół ds. cyberbezpieczeństwa przy KE? "Trzeba działać szybciej niż do tej pory"
- Jest zgoda na kolejne sankcje UE wobec Białorusi. Restrykcje uderzą w gospodarkę
Dyskusję o Rosji zaplanowano podczas kolacji i wtedy przywódcy ostatecznie mają uzgodnić wnioski ze szczytu. Po wczorajszym spotkaniu unijnych ambasadorów pozostało zdanie dotyczące możliwości zorganizowania spotkania liderów z Unii Europejskiej i Rosji, ale jest ono w nawiasach kwadratowych, co oznacza brak porozumienia.
- W momencie, w którym mamy do czynienia z atakami cybernetycznymi przeprowadzanymi przez Rosjan w krajach członkowskich, z dezinformacją, podważaniem przez Kreml kwestii, które dla Unii są strategiczne i fundamentalne, nie można decydować się na organizowanie szczytu i ogłaszanie poprawy relacji - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej jeden z unijnych dyplomatów.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Specjalny dwudniowy szczyt UE. Szymański: to okazja do dyskusji ws. cyberataków w Polsce
Sprzeciw wobec propozycji Francji i Niemiec
Jego zdaniem jest mało prawdopodobne, że zdanie dotyczące możliwego unijno-rosyjskiego szczytu pozostanie we wnioskach ze szczytu, ale decyzja będzie należała do przywódców. Sprzeciw wobec propozycji Francji i Niemiec zaraz po jej pojawieniu się wyraziły kraje bałtyckie i Polska, które zwróciły uwagę, że od 2014 r., czyli aneksji Krymu przez Rosję i jej agresji na Ukrainę, nie zdarzyło się w relacjach na linii Moskwa-Bruksela nic, co uzasadniałoby poprawę kontaktów.
- To dla nas nie do zaakceptowania. Co więcej, nastąpiło pogorszenie relacji - mówił dziennikarzom jeden z dyplomatów. Zaprotestowała też m.in. Holandia, która przypomniała zestrzelenie samolotu MH17 nad wschodnią Ukrainą okupowaną przez Rosjan.
Do uzgodnienia podczas kolacji jest też fragment we wnioskach zaproponowany przez Francję i Niemcy, a dotyczący selektywnej współpracy Unii z Rosją w takich dziedzinach jak klimat, umowa nuklearna z Iranem, COVID-19, walka z terroryzmem czy energia. Część państw już zapowiedziała, że będzie chciała zaostrzyć brzmienie tych zapisów.
Kolejne sankcje wobec Rosji
Natomiast już m.in. wpisano, że Komisja powinna przygotować propozycje kolejnych sankcji wobec Rosji, by wzmocnić odporność unijnych krajów na jej działania. Chodzi o ataki hybrydowe i cybernetyczne. Sprawa ostatnich ataków w Polsce ma pojawić się dziś podczas kolacji - poinformował o tym wczoraj wysoki rangą unijny urzędnik odpowiedzialny za zorganizowanie szczytu. Podkreślił, że podczas konsultacji, które przeprowadził przewodniczący Rady Europejskiej z unijnymi stolicami, wiele krajów wyraziło poparcie dla dyskusji na ten temat.
REKLAMA
Pytany przez brukselską korespondentkę Polskiego Radia o dokument z Polski na temat ataków, potwierdził, że przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel go otrzymał. Został on także wysłany do krajów członkowskich i unijnych instytucji.
Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka informowała wczoraj, że w projekcie konkluzji na ten szczyt - na wniosek Polski - dopisano paragraf dotyczący cyberataków. Jest mowa o ich potępieniu i o solidarności z Polską oraz innymi krajami, które padły ofiarami ataków hakerskich. Napisano, że atak na jedno państwo lub więcej krajów jest wyzwaniem dla całej Unii Europejskiej.
Cyberataki na Polskę
We wnioskach, które zaproponowała Polska, zapisano też, że unijna Rada powinna zbadać możliwość wspólnych działań dyplomatycznych w reakcji na złośliwe działania cybernetyczne. Unia ma już odpowiednie procedury na wypadek cyberataków. Wśród nich jest oficjalne oświadczenie szefa unijnej dyplomacji, a na końcu zestawu są sankcje.
Unijny szczyt rozpocznie się o godz. 13.00 od spotkania z sekretarzem generalnym ONZ António Guterresem. Ma ono potrwać dwie godziny. Później, po krótkiej rozmowie z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, unijni przywódcy rozpoczną dyskusję na temat migracji i walki z pandemią. Na kolacji zaplanowano rozmowy na temat relacji z Rosją i Turcją oraz sytuacji na Białorusi. W piątek natomiast dyskusja ma dotyczyć wyłącznie spraw gospodarczych, w tym odbudowy po pandemii.
REKLAMA
pb
REKLAMA