more_horiz
Wiadomości

Cyberataki na Polskę. Departament Stanu USA: Rosja używa narzędzia do siania dezinformacji i podziałów

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 07:49
- Jesteśmy zaangażowani, by współpracować z sojusznikami w celu przeciwdziałania wrogim działaniom - przekazał rzecznik Departamentu Stanu, odnosząc się do cyberataków na Polskę. Dodał, że Rosja używa wielu narzędzi do siania dezinformacji i podziałów w państwach demokratycznych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com

- Polski rząd publicznie zauważył, że ostatni cyberatak został przeprowadzony z terytorium Rosji. Rosja używa szeregu narzędzi, w tym dezinformacji i wrogich działań w cyberprzestrzeni, by wykorzystać postrzegane przez nią słabości i wzmagać podziały wewnątrz i między demokracjami - powiedział rzecznik resortu dyplomacji, komentując publikację e-maili polityków i inne działania w ramach operacji "Ghostwriter".

shutterstock europarlament free parlament europejski free 1200 2.jpg
Cyberataki i solidarność z Polską. Znamy szczegóły projektu wniosków na szczyt UE

Departament Stanu dodał, że Polska jest "niezłomnym sojusznikiem w Europie Środkowej i jednym z najsilniejszych partnerów Stanów Zjednoczonych w promowaniu bezpieczeństwa i dobrobytu w regionie, Europie i świecie".

Czytaj także:

- Jesteśmy zaangażowani, by pracować z sojusznikami i partnerami, by przeciwdziałać wrogim działaniom i podtrzymać nasze wspólne demokratyczne wartości i ideały - podkreślił rzecznik.

Grupa związana z rosyjskimi tajnymi służbami

We wtorek polskie służby poinformowały, że za atakiem socjotechnicznym w ramach operacji "Ghostwriter" stoi grupa UNC1151 związana z rosyjskimi tajnymi służbami.

haker cyberatak cybeprzestępczość 1200.jpg
Polska była obiektem operacji "Ghostwriter"? Firma ds. cyberbezpieczeństwa potwierdza

Działania tej grupy jako pierwsza opisała amerykańska firma Mandiant Intelligence zajmująca się cyberbezpieczeństwem, według której działania w ramach operacji "Ghostwriter", mającej na celu destabilizację regionu, mogą sięgać nawet 2016 r.

Czytaj także:

Jak powiedział dyrektor ds. analiz Mandiant Intelligence Ben Read, firma "odkryła liczne operacje grupy UNC1151 przeciwko polskim podmiotom".

- Oceniamy, że te intruzje są związane z operacjami informacyjnymi Ghostwriter w Polsce - przyznał Ben Read.

Jak zaznaczył jednak ekspert, ośrodek nie zgromadził do tej pory wystarczających dowodów, by przypisać atak konkretnemu państwu. Jednocześnie w ocenie Mandiant grupa UNC1151 jest związana z obcym państwem.

bf

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem