Polski Ład. Mateusz Morawiecki dla węgierskiego dziennika Magyar Hírlap
W węgierskim dzienniku Magyar Hírlap ukazał się artykuł premiera Polski Mateusza Morawieckiego na temat odbudowy gospodarczej Polski po pandemii pod tytułem "Polski Nowy Ład".
2021-07-02, 18:33
Powiązany Artykuł
"Wszyscy Polacy zasługują na godne życie". Premier o uruchomieniu funduszu Polski Ład
Szef rządu polskiego przedstawiając Polski Ład pisze , że celem programu jest wykorzystanie czasu po pandemii do takiej przebudowy systemu gospodarczo-społecznego, aby był bardziej odporny na następne kryzysy, bardziej sprawiedliwy i pozwolił Polsce wejść na nowy poziom rozwoju. W związku z kryzysem wywołanym przez pandemię premier Morawiecki zaznacza, że może on być szansą, a nawet akceleratorem zmiany. Kryzys ten nazywa wyjątkowym z tego powodu, że żadne podręczniki gospodarcze nie przewidziały sytuacji, w której z dnia na dzień następuje paraliż aktywności gospodarczej i społecznej niemal na całym świecie.
Odpowiedzią na kryzys jest zwiększenie aktywności państwa
Zdaniem premiera Polski, odpowiedzią na kryzys musi być zwiększona aktywność państwa, na przykład w finansowaniu opieki medycznej, gdzie celem jest przeznaczenie 7 procent PKB na zdrowie. Zmiana modelu finansowania służby zdrowia zaś musi wiązać się ze zmianą w systemie podatkowym. Wśród tych zmian Mateusz Morawiecki wymienia m.in. wprowadzenie kwoty wolnej od podatku na poziomie 30 tysięcy złotych, czyli - jak pisze - na poziomie porównywalnym z krajami zachodnimi. Szef polskiego rządu w artykule zaznacza, że w Polskim Ładzie chodzi również o solidarność międzypokoleniową, np. poprzez wsparcie materialne dla seniorów w postaci emerytury bez podatku, ale również o zdolność do zadbania o przyszłe pokolenia.
- Premier: polski przemysł wychodzi z kryzysu, nabierając nowej, niespotykanej dotąd dynamiki
- Rusza program "Profilaktyka 40 Plus". Premier: pamiętajmy o naszym zdrowiu
- Premier: ogłaszam start rządowego funduszu Polski Ład
Tekst Mateusza Morawieckiego został opublikowany również w polskim miesięczniku "Wszystko co Najważniejsze" w ramach projektu realizowanego z Instytutem Pamięci Narodowej oraz Narodowym Bankiem Polskim. Ukazał się też w innych czasopismach zagranicznych.
REKLAMA
nt
REKLAMA