X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Katastrofa budowlana na Florydzie. Spod gruzów wydobyto kolejne ciała

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 03:00
W gruzach po zawalonym apartamentowcu w Surfside na Florydzie znaleziono w środę osiem kolejnych ciał - poinformowały miejscowe władze. Tym samym liczba ofiar śmiertelnych katastrofy wzrosła do 54. Służby ratunkowe zakomunikowały, że przechodzą z trybu ratunkowego w tryb poszukiwania zmarłych.
Ratownicy przeszukujący gruzowisko po zawalonym budynku w Miami
Ratownicy przeszukujący gruzowisko po zawalonym budynku w MiamiFoto: Reuters/ FORUM
  • Według ratowników wysiłki mające na celu znalezienie ocalałych dobiegły końca
  • Usunięte zostaną psy ratownicze i urządzenie wykrywające dźwięki, kontynuowane będzie jedynie przeczesywanie gruzów w poszukiwaniu ciał
  • Jednocześnie służby zaczęły przygotowywać rodziny zaginionych na najgorsze

- Naszym jedynym obowiązkiem w tym momencie jest doprowadzenie do zamknięcia sprawy. Szansa na znalezienie żywych jest zerowa - powiedział asystent szefa straży pożarnej w Miami-Dade Raide Jadallah, odnosząc się do faktu, że 86 osób nadal jest nieodnalezionych. Wcześniej w środę odnaleziono 10 ciał.

Jego słowa potwierdziła burmistrz hrabstwa Miami-Dade Daniella Levine Cava. - Z głębokim smutkiem muszę zakomunikować, że podjęliśmy niezwykle trudną decyzję o przejściu z operacji poszukiwawczo-ratowniczych na tryb odzyskiwania ciał zmarłych – powiedziała podczas konferencji prasowej.

Jak pisze agencja AP, przez dwa tygodnie od dnia katastrofy ratownicy podkreślali, że skupiają się na znalezieniu ocalałych, a nadzieja odrodziła się po tym, jak wyburzono część budynku, która się nie zawaliła. Otworzyła się wówczas możliwość dotarcia do nowych obszarów gruzów, gdzie mogły być "pustki" lub "otwarte kieszenie", w których ktoś mógł przeżyć.

Niektóre z tych pustych przestrzeni faktycznie istniały, głównie w piwnicy i na parkingu, ale nie było tam żadnych żywych osób. Zamiast tego wydobyto kilkanaście kolejnych ofiar śmiertelnych. Ponieważ budynek zawalił się w nocy, wiele osób znaleziono martwych w łóżkach.

Floryda 1200 PAP.jpg
Katastrofa budowlana na Florydzie. Znaleziono kolejne ciała

"Dla niektórych to prawie uczucie ulgi"

Większość rodzin zaginionych jest już pogodzona z najgorszym. "Dla niektórych to prawie uczucie ulgi, kiedy już wiedzą (że ktoś umarł) i mogą po prostu kończyć ten rozdział i zacząć iść dalej" – powiedziała sanitariuszka Maggie Castro, która codziennie aktualizuje informacje o skutkach katastrofy na służbowych odprawach.

Czytaj także: 

Do częściowego zawalenia się apartamentowca, zwanego Champlain Towers South, doszło około godz. 2 w nocy (godz. 8 czasu polskiego) z 23 na 24 czerwca. W wybudowanym w 1981 r., położonym tuż przy plaży budynku, było ponad 130 mieszkań. Jak podał "Washington Post", do zawalenia się 40-letniego domu doszło zaledwie dzień po tym, gdy pomyślnie przeszedł on inspekcję budowlaną.

4 lipca wyburzono część budynku, która się nie zawaliła, a stwarzała zagrożenie dla służb ratowniczych.

Należąca do aglomeracji Miami miejscowość Surfside jest znana jako ośrodek społeczności ortodoksyjnych Żydów, a także jako "mała Argentyna" ze względu na dużą liczbę imigrantów z tego kraju.

ks

Czytaj także

Mieszkańcy w pośpiechu wykupują pożywienie. Huragan Elsa zmierza w stronę Kuby i Florydy

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2021 01:05
Huragan Elsa przechodził w sobotę wzdłuż południowo-zachodnich brzegów Dominikany i Haiti i zmienił się w tropikalny sztorm. Wiatr wieje teraz z prędkością ok. 110 km/godz. i kieruje się w stronę Kuby i Florydy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ave Maria" - miasto dla katolików w USA. Buduje je właściciel znanej sieci pizzerii

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 08:12
Miasto powstaje w południowej części Florydy. Ma być szczególnie otwarte dla katolików. Jest pierwszym takim miastem w całych Stanach Zjednoczonych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elsa sunie w kierunku USA. Huragan uderzy we Florydę w ciągu godzin

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 05:27
Burza tropikalna Elsa przerodziła się w huragan kategorii 1 i za kilka godzin nawiedzi wybrzeże Florydy - poinformowało amerykańskie Narodowe Centrum Huraganów (NHC). Huragan przesuwa się z prędkością 15 km na godzinę ku północnej Florydzie.
rozwiń zwiń