more_horiz
Wiadomości

Korea Północna buduje mur na granicy z Chinami. Konstrukcja ma być kuloodporna

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 23:40
Władze Korei Północnej nakazały ukończenie budowy muru i układania przewodów wysokiego napięcia na granicy z Chinami do 10 października, czyli Dnia Założenia Partii Pracy Korei - podała gazetka "NK".
Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un
Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un Foto: PAP / EPA / KCNA

Według niepodanego z nazwy źródła Komitet Centralny Partii wydał ostatnio polecenie zakończenia budowy "muru kuloodpornego" i przewodów wysokiego napięcia do 10 października "bez liczenia się kosztami".

kim dzong un 1200.jpg
Korea Północna walczy z pandemią? Kim Dzong Un mówi o "poważnej sytuacji"

Władze Korei Północnej miały podać powody konieczności zakończenia budowy do tej daty. Pierwszy z nich to obniżona gotowość bojowa tzw. Korpusu Szturmowego z powodu jego przedłużającego się stacjonowania na granicy chińsko-północnokoreańskiej. Gdy inwestycja zostanie zakończona, jednostka musi przygotować się do zimowego szkolenia.

Jako drugi powód podano to, że patrol graniczny musi mieć właściwą widoczność na granicy, aby ją zabezpieczyć.

"Jednostki budowlane mają świadomość, że muszą przyspieszyć budowę, ponieważ praca będzie trudniejsza w porze monsunowej" - podało źródło, dodając: "Myślą oni, że doprowadzenie prądu do przewodów wysokiego napięcia może nastąpić później i że najpierw muszą umieścić wszystkie inne elementy na swoim miejscu do 10 października".

Prace budowlane przy stawianiu murów podobno postępują powoli ze względu na brak materiałów. Rząd zapewnia 80 proc. dostaw, a prowincje przygraniczne, miasta i okręgi zapewniają pozostałe 20 proc. Jednak stały brak dostaw odbija się na tempie pracy, gdyż zapasy są już wykorzystane po 2-3 dniach budowy.

Członkowie brygad pracy borykają się z różnymi trudnościami. Według źródła członkowie jednostek z głębi kraju – którzy po raz pierwszy widzą granicę – byli zahipnotyzowani widokiem chińskich miast po drugiej stronie rzeki. Podobno porównują to, co widzieli, do „miast legend”, ponieważ chińskie miasta mają światła, które świecą jasno w nocy.

bartos

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Korea Północna Chiny

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem