more_horiz
Wiadomości

Polscy śledczy badają sprawę awaryjnego lądowania w Mińsku. Aresztowano wówczas Ramana Pratasiewicza

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 11:54
- Polski prokurator wspólnie z funkcjonariuszami ABW uczestniczył w czynnościach procesowych oględzin oraz zabezpieczania dowodów w samolocie Boeing 737 prowadzonych na terenie Litwy - poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej prok. Łukasz Łapczyński. Zabezpieczono m.in. "czarną skrzynkę".
Samolot Boeing 737 firm Ryanair, ten sam, który został zmuszony do awaryjnego lądowania w maju w Mińsk
Samolot Boeing 737 firm Ryanair, ten sam, który został zmuszony do awaryjnego lądowania w maju w MińskFoto: MS_Digital/Shutterstock

Jak poinformowała Prokuratura Krajowa, "w sprawie prowadzone jest dynamiczne śledztwo", które zostało wszczęte 24 maja, po informacji o zmuszeniu do lądowania w Mińsku samolotu relacji Ateny-Wilno linii Ryanair. Powodem był rzekomy ładunek wybuchowy na pokładzie.

protasiewicz 1200 twit.jpg
Samolot z Aten do Wilna zmuszony do lądowania w Mińsku. Białoruski bloger zatrzymany na lotnisku

- Postępowanie dotyczy użycia podstępu i groźby w celu przejęcia kontroli nad statkiem powietrznym, sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób oraz pozbawienia wolności załogi samolotu i pasażerów, tj. czynów określonych w art. 166 par. 1 i 2 kk i art. 189 par. 1 kk - powiedział rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej prok. Łukasz Łapczyński.

Czytaj także:

Jak dodał, po wszczęciu śledztwa "przystąpiono do realizacji czynności procesowych w sprawie, m.in. wystąpiono do strony litewskiej o wykonanie czynności procesowych w ramach procedury europejskich nakazów dochodzeniowych".

- Prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie wspólnie z funkcjonariuszami ABW uczestniczył w czynnościach procesowych oględzin oraz zabezpieczania dowodów w samolocie Boeing 737 prowadzonych na terenie Litwy. Zabezpieczono m.in. rejestrator rozmów, tzw. "czarną skrzynkę", liczne dokumenty oraz przesłuchano szereg świadków, w tym uczestników lotu - przekazał Łukasz Łapczyński.

Międzynarodowy zespół

Dodał, że "już w pierwszych dniach trwania postępowania powołano międzynarodowy zespół śledczy - JIT, składający się z prokuratorów i funkcjonariuszy organów ścigania strony polskiej i litewskiej". - Działania zespołu koordynują prokuratorzy z Eurojust - podała Prokuratura Krajowa.

samolot pap 1200.jpg
Litwa wprowadza zakaz lotów do białoruskiej przestrzeni powietrznej

- Z uwagi na porozumienia międzynarodowe, wyraźne zastrzeżenie strony litewskiej wyrażone w ramach JIT, a także dobro prowadzonego postępowania, brak jest możliwości przekazania szerszych informacji o sprawie - poinformowała Prokuratura Krajowa.

Informację o wzięciu udziału polskich śledczych w oględzinach samolotu na Litwie jako pierwsze podało RMF FM.

Awaryjne lądowanie i zatrzymanie Ramana Pratasiewicza

23 maja samolot relacji Ateny-Wilno linii Ryanair został zmuszony do lądowania w Mińsku z powodu rzekomego ładunku wybuchowego na pokładzie. Władze Białorusi potwierdziły, że poderwały myśliwiec MiG-29 do pasażerskiej maszyny.

Białoruś uziemiła samolot linii Ryanair Białoruś uziemiła samolot linii Ryanair

Czytaj także:

Po lądowaniu w stolicy Białorusi zatrzymano tam Ramana Pratasiewicza, byłego współredaktora kanału Nexta, uznanego przez władze białoruskie za „ekstremistyczny”, oraz jego partnerkę Sofiję Sapiegę. Z ponad ośmiogodzinnym opóźnieniem samolot dotarł do Wilna.

Działania Białorusi potępiło wiele państw, w tym Polska, zarzucając władzom w Mińsku złamanie prawa międzynarodowego, piractwo, "terroryzm państwowy" i "porwanie samolotu".

bf

Zobacz także

Zobacz także