X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Liczba głodnych ludzi na świecie gwałtownie wzrosła. Alarmujące dane ONZ

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 04:33
Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała o "dramatycznym wzroście" poziomu głodu na świecie w 2020 roku. W raporcie na ten temat podkreślono, że stan taki w dużej mierze wynika z pandemii koronawirusa i zaapelowano o przeznaczenie jak największych środków na walkę z niedoborem żywności.
ONZ zwraca uwagę, że najgwałtowniejszy wzrost głodu nastąpił w Afryce, gdzie 21 proc. ludzi, czyli 282 miliony osób jest niedożywionych
ONZ zwraca uwagę, że najgwałtowniejszy wzrost głodu nastąpił w Afryce, gdzie 21 proc. ludzi, czyli 282 miliony osób jest niedożywionychFoto: Agarianna76/ Shutterstock

W raporcie, opracowanym wspólnie przez pięć agencji ONZ, stwierdzono, że w 2020 r. globalny wskaźnik wzrostu głodu przewyższył światowy wzrost populacji, przy czym szacuje się, że prawie 10 proc. wszystkich ludzi jest niedożywionych. Raport zwraca uwagę, że najgwałtowniejszy wzrost głodu nastąpił w Afryce, gdzie 21 proc. ludzi, czyli 282 miliony osób jest niedożywionych.

głód free 1200.jpg
ONZ: pandemia podwoiła liczbę głodnych ludzi. Z problemem zmagają się kolejne państwa

Drugim najbardziej niedożywionym kontynentem jest Azja, gdzie 418 mln ludzi boryka się z głodem, a następnie jest Ameryka Łacińska i Karaiby, gdzie 60 mln ludzi dotyka ten problem.

Przyrost o ponad 160 milionów

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że te nowe "tragiczne dane" pokazują, iż od 720 do 811 milionów ludzi na świecie doświadczyło głodu w zeszłym roku, to jest aż o 161 milionów więcej, niż w 2019 roku.

Według raportu ponad 2,3 miliarda ludzi, co stanowi 30 proc. światowej populacji, nie miało całorocznego dostępu do odpowiedniej żywności. Wskaźnik ten, znany jako powszechność umiarkowanego lub poważnego braku bezpieczeństwa żywnościowego, wzrósł w ciągu jednego roku tak samo, jak w ciągu pięciu poprzednich lat.

Czytaj także: 

- Pomimo 300-procentowego wzrostu światowej produkcji żywności od połowy lat 60., niedożywienie jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do skrócenia średniej długości życia - powiedział szef ONZ. - W świecie obfitości nie ma usprawiedliwienia dla faktu, iż miliardy ludzi nie ma dostępu do zdrowej diety. To jest niedopuszczalne - dodał.

Najwyższą cenę płacą dzieci

Według raportu najwyższą cenę takiej sytuacji płacą najmłodsi, bowiem szacuje się, że 149 milionów dzieci w wieku poniżej piątego roku życia zbyt wolno rośnie z powodu niedożywienia, a ponad 45 milionów dzieci zbyt mało waży w stosunku do swojego wzrostu. Zwrócono przy tym uwagę na paradoksalny problem prawie 39 milionów dzieci z nadwagą.

PAP papież 1200 (1).jpg
"Degradacja ekosystemu to efekt dysfunkcji światowej gospodarki". Przesłanie papieża

"Całe 3 miliardy dorosłych i dzieci pozostaje odciętych od zdrowej diety, głównie z powodu nadmiernych kosztów" - napisano w raporcie. "W wielu częściach świata pandemia wywołała brutalne recesje i zagroziła dostępowi do żywności. Jeszcze przed pandemią głód się rozprzestrzeniał; postępy w zakresie niedożywienia są opóźnione" - oceniono. "Niepokojące jest to, że w 2020 r. głód wzrósł zarówno w ujęciu bezwzględnym, jak i proporcjonalnym, przewyższając wskaźnik wzrostu populacji" – podsumowują autorzy raportu.

"Ponad połowa światowej populacji nie miała ochrony socjalnej, aby poradzić sobie z negatywnymi skutkami pandemii. Mali rolnicy byli zmuszeni patrzeć, jak ich uprawy gniją podczas pandemii, podczas gdy światowe ceny żywności wzrosły o 40 proc. a największe firmy spożywcze zgromadziły w zeszłym roku ponad 10 miliardów dolarów dodatkowych przychodów" - podsumowano w raporcie.

Pandemia zniweczyła cele ONZ

Zdaniem ONZ pandemia koronawirusa zniweczyła kluczowy cel tej organizacji, jakim było osiągnięcie zerowego poziomu głodu na świecie do 2030 roku.

Raport o stanie bezpieczeństwa żywnościowego i żywienia na świecie został przygotowany przez pięć agencji ONZ - Organizację ds. Wyżywienia i Rolnictwa, Światowy Program Żywnościowy, Międzynarodowy Fundusz Rozwoju Rolnictwa, Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) oraz Światową Organizację Zdrowia (WHO). 


mbl

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT ONZ ludzie

Czytaj także

Kryzys w najmłodszym państwie świata. Polska pomoc w Sudanie Południowym

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2021 13:40
Najpierw susze, teraz powodzie, a w rezultacie: głód. Ponad sześciu milionom osób w Sudanie Południowym zajrzała w oczy śmierć z powodu braku pożywienia. Najmłodsze państwo świata przeżywa prawdopodobnie najgorszy okres w swojej krótkiej historii. W pomoc włączyły się organizacje z Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pandemia uwypukliła problem braku dostępu do czystej wody. Polska Akcja Humanitarna niesie pomoc

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 11:20
Trzy miliardy ludzi na świecie nie mają dostępu do czystej wody lub środków czystości - informuje Polska Akcja Humanitarna. Dzisiaj przypada Światowy Dzień Wody. Jest to święto ustanowione niemal 30 lat temu przez ONZ, która chce w ten sposób zwrócić uwagę na rosnący brak dostępu do jednego z najważniejszych zasobów na Ziemi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska Akcja Humanitarna: mieszkańcy 20 państw żyją w skrajnym ubóstwie i głodzie

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 10:28
Polska Akcja Humanitarna alarmuje, że drastycznie pogarsza się sytuacja związana z głodem na świecie. Organizacja twierdzi, że skrajnego ubóstwa i związanego z tym głodu doświadczają mieszkańcy 20 krajów.
rozwiń zwiń