more_horiz
Wiadomości

Atak hakerów na serwisy Microsoft. USA oskarżyły Chiny

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 16:53
Stany Zjednoczone formalnie oskarżyły Chiny o atak hakerski na serwery firmy Microsoft, który dotknął setki tysięcy podmiotów na świecie. Do stanowiska USA przyłączyły się także Unia Europejska, Wielka Brytania, Japonia oraz NATO.
Siedziba Microsoftu
Siedziba MicrosoftuFoto: VDB Photos / Shutterstock.com

Amerykańskie władze zarzuciły Chinom cyberatak na serwery poczty elektronicznej Microsoft Exchanege oraz udział w serii ataków na podmioty w USA i innych krajach, w których hakerzy żądali milionów dolarów za odblokowanie ich systemów informatycznych. Wśród ofiar tych ataków były prywatne firmy, wyższe uczelnie i instytucje rządowe.

Posłuchaj
00:48 11199809_1.mp3 USA oskarżyły Chiny o cyberataki. Z Waszyngton, Marek Wałkuski (IAR)

Według Waszyngtonu Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego Chin prowadziło te ataki wykorzystując organizacje przestępcze. Departament Sprawiedliwości USA postawił zarzuty czterem obywatelom chińskim.

haker free 100.jpg
Cyberataki na Polskę. Departament Stanu USA: Rosja używa narzędzia do siania dezinformacji i podziałów

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken zarzucił władzom w Pekinie udział w serii „nieodpowiedzialnych, destruktywnych i destabilizujących działań w cyberprzestrzeni”. Blinken uznał je za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i podkreślił, że do stanowiska USA przyłączyły się kraje na całym świecie.

Czytaj także:

Rząd Stanów Zjednoczonych od dawna oskarża Pekin o ataki hackerskie oraz działania szpiegowskie w cyberprzestrzeni. Dzisiejsze oświadczenie Waszyngtonu wraz z formalnymi zarzutami prokuratorskimi idzie dalej niż wcześniejsza krytyka Chin w tej sprawie ze strony administracji prezydenta Joe Bidena.

bf

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem