Hiszpania oskarża TSUE o decydowanie w sprawach należących do kompetencji krajów UE

Hiszpania zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o ponowne zniesienie immunitetu trzem katalońskim eurodeputowanym i przywódcom niepodległościowym, z koalicji Razem dla Katalonii (JxCat), Carlesowi Puidgdemontowi, Toniemu Cominowi oraz Clarze Ponsati.

2021-07-20, 01:02

Hiszpania oskarża TSUE o decydowanie w sprawach należących do kompetencji krajów UE
Prof. Waldemar Gontarski podkreślał w Polskim Radiu 24, że "nie ma takiego »kagańca« nad sędzią polskim, jak jest nad niemieckim". Foto: Shutterstock/nitpicker

"Sąd UE nie może rozstrzygać kwestii leżących w gestii prawa i rządów państw członkowskich, w tym przypadku Hiszpanii" - uzasadniono w piśmie, na które powołał się w poniedziałek internetowy dziennik elDiario.es.

Spór o immunitet

Na początku marca, na wniosek hiszpańskiego Sądu Najwyższego, Parlament Europejski zdecydował o cofnięciu immunitetu parlamentarnego katalońskim liderom separatystycznym, którzy jednak odwołali się od tej decyzji.

Powiązany Artykuł

krasnodębski IMG_7921.jpg
"To nie jest ciało nadrzędne nad sądami najwyższymi państw członkowskich UE". Prof. Krasnodębski o TSUE

Na początku czerwca TSUE tymczasowo zawiesił uchylenie immunitetu, aby eurodeputowani mogli uczestniczyć w posiedzeniach PE w Strasburgu bez ryzyka zatrzymania.

Czytaj także:



Nakaz aresztowania przywódców separatystycznych obowiązuje na terenie Hiszpanii, a także w ramach SIRENE - europejskiego systemu osób poszukiwanych przez organy sądowe w celu aresztowania i ekstradycji.

REKLAMA

Kompetencja rządu krajowego

W przedstawionych obecnie zarzutach w sprawie katalońskich liderów niepodległościowych Hiszpania zakwestionowała uprawnienia sądu europejskiego dotyczące zastosowania tzw. środka tymczasowego, tj. zawieszenia wykonania decyzji PE do czasu definitywnego rozstrzygnięcia.

Według Madrytu Trybunał nie może przywrócić czasowo immunitetu separatystom, ponieważ należy to do kompetencji rządu krajowego.

Powiązany Artykuł

Unia Europejska free shutt-1200.jpg
Brytyjski tygodnik: UE będzie żałować prawnej napaści na Polskę

"Nadrzędna powinna być zgodność z prawem, a w szczególności gwarancja, że sąd państwa członkowskiego może działać w ramach swoich kompetencji (…). Wnioskowany środek zapobiegawczy pociąga za sobą nadmierne poświęcenie interesu wymiaru sprawiedliwości i poszanowania praworządności" - brzmi argumentacja.

Ucieczka przed aresztowaniem

Były premier Katalonii Carles Puidgdemont oraz kilku członków jego gabinetu, w tym Toni Comin i Clara Ponsati, zostali w 2019 r. oskarżeni przez Sąd Najwyższy w Madrycie o rebelię i malwersację środków publicznych w związku z nielegalnym referendum niepodległościowym, które zorganizowali w Katalonii w 2017 r.

W tym samym roku wyjechali oni z Hiszpanii w obawie przed aresztowaniem. W maju 2019 r. Puigdemont i Comin zostali wybrani do PE. Ponsati została eurodeputowaną w 2020 r.

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej