more_horiz
Wiadomości

"Geopolityczne zwycięstwo Putina". Kongresmani krytykują umowę ws. NS2

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 06:26
Kongresmani z obu amerykańskich partii krytykują rząd Joe Bidena za porozumienie z Niemcami w sprawie Nord Stream 2. Biały Dom tłumaczy, że budowa gazociągu była niemożliwa do zatrzymania i że wypracowano mechanizmy, które zmniejszą ryzyko użycia przez Rosję dostaw energii jako broni przeciwko Ukrainie i krajom wschodniej flanki NATO.
Kapitol w Waszyngtonie - siedziba Kongresu
Kapitol w Waszyngtonie - siedziba KongresuFoto: Ron Cogswell/CC BY 2.0

Republikański senator Ted Cruz określił porozumienie USA-Niemcy mianem geopolitycznego zwycięstwa Władimira Putina i katastrofy dla Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników. - Za dziesiątki lat rosyjscy dyktatorzy nadal będą inkasować miliardy z podarunku od Bidena, a Europa wciąż będzie zagrożona szantażem ze strony Rosji - stwierdził Ted Cruz.

Nord Stream 2 free 1200 czerski
Berlin i Waszyngton oficjalnie ogłaszają porozumienie ws. Nord Stream 2

Reprezentująca demokratów, senator Jeanne Shaheen oświadczyła, że Nord Stream 2 nie powinien być ukończony, ponieważ umożliwi Kremlowi prowadzenie wrogich działań w Europie Wschodniej.

Posłuchaj
00:52 11204248_1.mp3 Biały Dom tłumaczy, że w momencie objęcia urzędu przez Joe Bidena gazociąg był w 90 proc. ukończony i jego zatrzymanie było nierealne. Relacja Marka Wałkuskiego z Waszyngtonu (IAR)

 

Biały Dom tłumaczy, że w momencie objęcia urzędu przez Joe Bidena gazociąg był w 90 proc. ukończony i jego zatrzymanie było nierealne. Wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu argumentował, że mimo stanowczej retoryki, administracja Donalda Trumpa zrobiła niewiele, by zatrzymać budowę gazociągu i że rząd Joe Bidena wybrał drogę współpracy z Niemcami przy stworzeniu mechanizmów zabezpieczających przed użyciem przez Rosję Nord Stream 2, jako narzędzia szantażu energetycznego i zapewnienia Ukrainie dochodów z tranzytu gazu przez co najmniej 10 lat.

Sankcje nie będą automatyczne

We wspólnym oświadczeniu Stany Zjednoczone i Niemcy zadeklarowały, że nie dopuszczą do tego, by Rosja użyła dostaw energii jako politycznej broni przeciwko Europie albo agresji wobec Ukrainy. W razie takich kroków ze strony Moskwy oba kraje mają podjąć działania odwetowe przeciwko Rosji, włącznie z sankcjami.

W deklaracji nie ma jednak zapisu, że sankcje te będą automatyczne. Departament Stanu poinformował o utworzeniu funduszu inwestycji w transformację energetyczną Ukrainy o wartości 1 mld dolarów, na który Niemcy wpłacą początkowo 175 mln dolarów. Dodatkowo Berlin ma wyłożyć 70 mln dolarów na inwestycje zapewniające bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy oraz wesprzeć projekty w ramach inicjatywy Trójmorza.

st

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem