more_horiz
Wiadomości

Prezydent Francji szpiegowany przez "Pegasusa"? Nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 10:22
Prezydent Francji Emmanuel Macron zwołał na dziś nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa w związku z aferą szpiegowską "Pegasusa" - oprogramowania izraelskiej firmy NSO, które miało śledzić telefony dziennikarzy i polityków na całym świecie.
Prezydent Francji Emmanuel Macron
Prezydent Francji Emmanuel Macron Foto: facebook

Kilka dni temu konsorcjum 17 międzynarodowych mediów ujawniło, że władze Maroka użyły programu do szpiegowania prezydenta Francji oraz członków rządu i dziennikarzy.

paszport covidowy certyfikat free shutterstock 1200.jpg
Francuzi wprowadzili certyfikaty covidowe. Obowiązują m.in. w kinach, teatrach, muzeach

Szpiegowanie prezydenta?

Rzecznik rządu Gabriel Attal poinformował w stacji France Inter, że francuskie służby wszczęły śledztwo w sprawie szpiegowania prezydenta i polityków za pomocą oprogramowania "Pegasus".

- Prezydent Republiki będzie dziś przewodniczył nadzwyczajnemu posiedzeniu rady bezpieczeństwa poświęconemu aferze »Pegasusa«, kwestiom cyberbezpieczeństwa w naszym kraju i ostatnim ustaleniom śledztwa - powiedział rzecznik rządu. - Jeżeli potwierdzą się medialne doniesienia, będzie to bardzo poważna sprawa - stwierdził Gabriel Attal.

***

W poniedziałek dziennik "Le Monde" i portal "France Info" ujawniły, że w 2019 roku prywatny telefon komórkowy prezydenta Macrona był śledzony przez marokańskie służby za pomocą oprogramowania "Pegasus". Na liście osób szpiegowanych znalazło się także 15 ówczesnych członków rządu, kilkudziesięciu polityków oraz ponad 30 dziennikarzy.

Czytaj także:

Władze Maroka nazwały medialne doniesienia "kłamliwymi informacjami", a izraelska firma NSO zapewniła, że prezydent Francji nie był śledzony przez "Pegasusa". Prokuratura w Paryżu prowadzi śledztwo w tej sprawie.

as

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem