I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Papież Franciszek: potrzebne jest nowe przymierze

2021-07-25, 11:55

I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Papież Franciszek: potrzebne jest nowe przymierze
Papież Franciszek. Foto: shutterstock.com

Papież Franciszek zaapelował o "nowe przymierze" między ludźmi młodymi i starszymi. Apel wystosował w obchodzony w niedzielę po raz pierwszy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, który ustanowił. Ostrzegł, że egoizm i troska tylko o samego siebie zabija.

W bazylice Świętego Piotra mszę z okazji tego dnia w zastępstwie papieża przechodzącego rekonwalescencję po operacji odprawił przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji arcybiskup Rino Fisichella. Obecnych było około 2,5 tysiąca osób - wśród nich wielu seniorów.

Powiązany Artykuł

babcia i dziadek.jpg
"I Dzień Dziadków i Osób Starszych to powrót Kościoła do źródeł". Dr Michał Łuczewski o nowym święcie

W odczytanej przez hierarchę homilii papież zwrócił uwagę na znaczenie opieki, jaką dziadkowie roztaczają nad wnukami.

"Mieli oczy wrażliwe, pełne czułości"

- Po życiu często pełnym wyrzeczeń, nie byli obojętni wobec nas ani pochłonięci własnymi sprawami. Mieli oczy wrażliwe, pełne czułości. Kiedy dorastaliśmy i czuliśmy się niezrozumiani lub lękaliśmy się życiowych wyzwań, oni nas zauważali i dostrzegali, co zmieniało się w naszych sercach, dostrzegali nasze ukryte łzy i marzenia, jakie nosiliśmy w sobie - dodał.

- Wszyscy byliśmy na kolanach naszych dziadków, którzy trzymali nas w objęciach. I również dzięki tej miłości staliśmy się dorośli - podkreślił papież.

Franciszek zapytał następnie: "A my: jak patrzymy na dziadków i osoby starsze? Kiedy ostatni raz dotrzymaliśmy towarzystwa lub zadzwoniliśmy do osoby starszej, by wyrazić jej naszą bliskość i dać się pobłogosławić jej słowami?"

"Cierpię, widząc społeczeństwo... "

Papież wyznał: "Cierpię, widząc społeczeństwo, które pędzi, jest zajęte i obojętne, pochłonięte zbyt wieloma sprawami i nie potrafi zatrzymać się na jedno spojrzenie, pozdrowienie, wyrażenie czułości".

Powiązany Artykuł

pixabay papież franciszek free 1200.jpg
Nabożeństwa z udziałem Papieża Franciszka na Słowacji tylko dla zaszczepionych

Jak zaznaczył, boi się społeczeństwa, w którym wszyscy są anonimowym tłumem i nie potrafią już podnieść oczu i rozpoznać się nawzajem.

"Wznieśmy oczy ku nim, tak jak Jezus ku nam"

- Dziadkowie, którzy karmili nasze życie, są teraz głodni nas: naszej uwagi, naszej czułości, by poczuć, że jesteśmy blisko nich. Wznieśmy oczy ku nim, tak jak Jezus ku nam - wezwał.

Dodał, że potrzebne jest nowe przymierze między młodymi a osobami starszymi, aby "dzielić się wspólnym skarbem życia, aby wspólnie marzyć, aby przezwyciężyć konflikty między pokoleniami, aby przygotować przyszłość wszystkich".

Przymierze życia, marzeń i przyszłości 

Franciszek ostrzegł: bez tego przymierza życia, marzeń i przyszłości "grozi nam głód, ponieważ wzrasta liczba zerwanych więzi, samotności, egoizmu i sił dezintegrujących".

- Często w naszych społeczeństwach podporządkowaliśmy życie idei: każdy musi zadbać o siebie. Ale to zabija - ostrzegł. Franciszek wskazał też drogę: "Młodzi i starzy, skarb tradycji i świeżość ducha. Młodzi i starzy razem. W społeczeństwie i w Kościele: razem".

Powiązany Artykuł

shutterstock_papież 1200 free.jpg
Powodzie w Europie Zachodniej. Papież wyraził bliskość z ludnością Niemiec, Belgii i Holandii

Papież przypomniał, że nikogo nie można odrzucać.

- Dziadkowie i osoby starsze nie są okruchami życia, odpadami, które trzeba wyrzucić. Są to cenne kawałki chleba pozostawione na stole naszego życia, które mogą nas jeszcze karmić zapachem, który utraciliśmy, wonią pamięci - napisał.

"Nie zatraćmy pamięci"

Wezwał: "Nie zatraćmy pamięci, którą niosą ludzie starsi, bo jesteśmy dziećmi tej historii, a bez korzeni uschniemy". - Oni strzegli nas na drodze rozwoju, teraz do nas należy strzeżenie ich życia, łagodzenie ich trudności, wsłuchiwanie się w ich potrzeby, stwarzanie warunków, by można było im pomagać w codziennych zadaniach i by nie czuli się samotni - wyjaśnił.

Zachęcił do zadania sobie pytania: "Czy odwiedziłem swoich dziadków? Osoby starsze w mojej rodzinie lub sąsiedztwie? Czy ich wysłuchałem? Czy poświęciłem im trochę czasu?"

Czytaj również:

- Strzeżmy ich - zaapelował papież. - Bądźmy wdzięczni za ich uważne oczy, które nas dostrzegły, za ich kolana, które nas trzymały, za ich ręce, które nam towarzyszyły i podnosiły, za wspólne zabawy i za pieszczoty, którymi nas pocieszali - podkreślił.

Na zakończenie ponowił apel o to, by nie zapominać o ludziach starszych.


nt

Polecane

Wróć do strony głównej