more_horiz
Wiadomości

Polski duchowny skazany przez sąd w Niemczech. Ks. prof. Dariusz Oko miał "podżegać do nienawiści"

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 19:21
Ksiądz prof. Dariusz Oko został przez sąd w Kolonii skazany wyrokiem nakazowym na grzywnę za "podżeganie do nienawiści". Chodzi o artykuł naukowy w czasopiśmie "Thelogisches", który omawia działania wewnątrzkościelnej zorganizowanej grupy przestępczej, połączonej z praktykami homoseksualnymi, która działa na szkodę nieletnich i wykorzystuje zależnych od niej kleryków.
Ks. prof. Dariusz Oko
Ks. prof. Dariusz OkoFoto: Daniel Dmitriew/FORUM

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski mówi Polskiemu Radiu, że niemiecki sąd tym samym zadeptał wolność akademicką.

ks Dariusz Oko pap 1200.jpg
Ks. Dariusz Oko: w Kościele są dwie klasy duchownych - lawendowa burżuazja i heteroproletariat

- Mamy do czynienia z sytuacją, w której uznany naukowiec - ksiądz profesor Oko - wraz z niemieckim teologiem o olbrzymim dorobku naukowym, publikują artykuł naukowy demaskujący działanie grupy homoseksualnych gwałcicieli wewnątrz Kościoła i to zostało uznane przez niemiecki sąd za podżeganie do nienawiści. Sąd nie tylko depcze wolność naukową, ale pokazuje też, że wyżej ceni sobie sprawców niż ofiary - dodaje.

Posłuchaj
00:31 11211652_1.mp3 Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski: Sąd nie tylko depcze wolność naukową, ale pokazuje też, że wyżej ceni sobie sprawców niż ofiary (IAR)

Drugim skazanym jest dziewięćdziesięcioletni niemiecki teolog ks. prof. Johannes Stöhr, redaktor naczelny "Thelogisches". Minister Romanowski dodaje, że wyrok niemieckiego sądu jest bulwersujący.

- To pokazuje niemiecką butę i antypolskie uprzedzenia, ale przede wszystkim szaleństwo lewicowej, genderowej ideologii. To memento, że nie możemy w Polsce pozwolić na tego typu paranoję, by ta polityczna poprawność, doprowadzona do granic absurdu, nie tylko ograniczała wolność akademicką, ale też stawiała wyżej oprawców, niż osoby pokrzywdzone - zaznaczył wiceminister.

Posłuchaj
00:28 11211652_2.mp3 Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski: to pokazuje niemiecką butę i antypolskie uprzedzenia (IAR)

Artykuł pokazywał m.in. mechanizmy, które wyniosły do najwyższych urzędów pozbawionego już godności kościelnych kard. Theodora McCarrick’a. Przytaczał też zbieżne oceny papieża Franciszka, Benedykta XVI oraz hierarchów Kościoła w tym zakresie. Obrony skazanego ks. prof. Dariusza Oko podjął się Instytut Ordo Iuris.

Czytaj także:

Podstawą prawną skazania jest art. 130 niemieckiego kodeksu karnego, który mówi o „podżeganiu do nienawiści”. Instytut Ordo Iuris wskazuje, że fragmenty artykułu wycięto z kontekstu. Uruchomił też petycję "BronmyKsiedzaOko.pl".

Nałożona na księdza profesora Oko kara wynosi 4800 euro lub 120 dni więzienia.

bf

Zobacz także

Zobacz także