X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Cichanouska: reżim Łukaszenki stał się władzą terrorystyczną

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 14:19
- W ciągu roku reżim Alaksandra Łukaszenki przekształcił się we władzę terrorystyczną - oceniła w poniedziałek w Wilnie liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska w rocznicę wyborów prezydenckich na Białorusi.
Swiatłana Cichanouska na konferencji w Wilnie.
Swiatłana Cichanouska na konferencji w Wilnie.Foto: JANIS LAIZANS / Reuters / Forum

Łukaszenko free  shutterstock 1200.jpg
Łukaszenka do dziennikarki CNN: ocknijcie się, Ameryka już nie jest hegemonem

- W ciągu roku reżim (Łukaszenki) przeszedł szlak od bezprawnego do terrorystycznego, ale nie zważając na to, naród białoruski stawia opór każdego dnia – powiedziała Cichanouska podczas konferencji prasowej. Opozycjonistka, która startowała w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich, a następnie została zmuszona do opuszczenia kraju, przypomniała, że "przed rokiem 56 proc. wyborców opowiedziało się za przemianami i wszystko, co się działo w ciągu tego roku, pokazuje, że te przemiany w sercach i świadomości Białorusinów już zaszły".

- Nie rozumie tego tylko człowiek, który przegrał wybory – oświadczyła Cichanouska, wskazując na Łukaszenkę.

1000 osób przetrzymywanych bez winy

Opozycjonistka poinformowała, że w ciągu roku "ponad 36 tys. Białorusinów zostało zatrzymanych, 610 osób znajduje się za kratami jako więźniowie polityczni, 1000 osób przetrzymywanych jest bez winy, a ponad 10 osób zginęło".

Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis podczas wspólnej konferencji prasowej z Cichanouską podziękował jej jako "prezydentowi-elektowi Białorusi za podjęcie walki o wolność i demokrację".

bialorus 1200 pap.jpg
Początek trudnej drogi do demokracji. Rok temu na Białorusi wybuchły masowe protesty

- Walka narodu białoruskiego przypomina nam o najważniejszym, (o tym,) że walka o wolność nigdy się nie kończy – powiedział. Przypominając o kryzysie migracyjnym, z którym za przyczyną władz w Mińsku zmaga się Litwa, wskazał, że jego kraj "płaci cenę za wsparcie demokratycznego narodu Białorusi". - Ale mogę śmiało powiedzieć, że dzisiaj postąpilibyśmy tak samo - zaznaczył.

Czytaj również:

Szef litewskiej dyplomacji wezwał Unię Europejską do nałożenia nowych sankcji na Białoruś i nieuznawania decyzji autorytarnego przywódcy tego kraju Łukaszenki.
Landsbergis podkreślił, że społeczność międzynarodowa nie powinna uznawać umów międzynarodowych zawartych przez Łukaszenkę, takich jak umowy z Rosją o państwie związkowym, a także poprawek do konstytucji Białorusi, które miałyby zacząć obowiązywać za jego rządów.

Oficjalnym zwycięzcą wyborów prezydenckich na Białorusi z 9 sierpnia 2020 roku ogłoszony został Łukaszenka z wynikiem 80,1 procent głosów. Według Centralnej Komisji Wyborczej Cichanouska zdobyła zaledwie 10,1 procent głosów. Opozycja uważa te wyniki za sfałszowane.

pg

Czytaj także

"Twarze białoruskich protestów". Proces opozycjonistów w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2021 20:33
W Mińsku trwa proces Maryi Kalesnikawej i Maksima Znaka, współpracowników oponentów Łukaszenki, którzy dla całego świata stali się symbolami białoruskiego protestu, a dla władz w Mińsku - ekstremistami. Z relacji bliskich wynika, że oboje nie tracą ducha, a Znak przekazuje na wolność wiersze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok po wyborach prezydenckich i protestach na Białorusi. "To my zwyciężyliśmy"

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 08:44
"Życzenia z okazji Dnia Zwycięstwa suwerennej i niepodległej Białorusi" – taki fleszmob organizują z okazji 9 sierpnia prorządowe sieci społecznościowe. Telewizja państwowa publikuje serię filmów dokumentalnych o tym, jak Białoruś obroniła się przed atakiem "kolorowej rewolucji".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Reżim Łukaszenki prowadzi zaplanowaną kampanię represji". UE w rocznicę wyborów na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 13:11
9 sierpnia 2020 roku nadzieje Białorusinów na wybór prawowitego przywódcy zostały brutalnie stłumione - ocenił w oświadczeniu wydanym w imieniu UE wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell. Dodał, że reżim Alaksandra Łukaszenki rozprawia się z własnym społeczeństwem.
rozwiń zwiń