Afganistan: ofensywa talibów nie ustaje. Zajęli miasta w pobliżu stolicy kraju
W ciągu 90 dni talibowie mogą zdobyć stolicę Afganistanu, Kabul - twierdzą służby Stanów Zjednoczonych. W ostatnich dniach afgańscy rebelianci szybko zdobywają kontrolę nad kolejnymi terenami i mają już w swoich rękach 9 miast. W całym kraju trwają brutalne walki, a z domów uciekają tysiące cywilów. Wszystko to dzieje się tuż po wycofaniu się wojsk NATO z Afganistanu.
2021-08-11, 23:53
Trwająca od kwietnia ofensywa talibów w ostatnich dniach wyraźnie przyspieszyła. Od piątku bojownicy zdobyli dziewięć miast, a ciężkie walki toczą się w kilkunastu kolejnych, w tym w kluczowych dla kraju miastach na południu i zachodzie: w Heracie, Kandaharze i Lashkar Gah. Talibowie mają też atakować miasto Ghazni, w którym przez kilka lat stacjonowali polscy żołnierze.
Powiązany Artykuł
Joe Biden: Afgańczycy są w stanie odeprzeć talibów, ale muszą chcieć walczyć
W ostatnich godzinach padły miasta położone niedaleko stolicy. Według amerykańskiego wywiadu, w ciągu miesiąca talibowie mogą okrążyć stolicę Afganistanu, a w ciągu 90 dni przejąć kontrolę nad Kabulem i tym samym przejąć władzę w kraju.
Posłuchaj
W związku z kolejnymi porażkami na polu walki zwolniony został główny dowódca afgańskiej armii, który pełnił to stanowisko zaledwie od czerwca. Z kolei prezydent Afganistanu Ashraf Ghani poleciał do położonego na północy miasta Mazar-i-Szarif, by zmobilizować siły bezpieczeństwa od odparcia talibów.
Z kraju uciekają politycy
Z Afganistanu uciekł właśnie minister finansów. Rzecznik resortu oświadczył, że minister zrezygnował ze stanowiska, bo talibowie mają pod kontrolą sporą część źródeł dochodów kraju takich jak cła czy podatki, co ma pogarszać i tak dramatyczną już sytuację budżetu kraju.
REKLAMA
Czytaj także:
- Talibowie przejęli dziewiątą stolicę prowincji. Prezydent Afganistanu wzywa do mobilizacji
- Afganistan: katastrofalna sytuacja humanitarna. Tysiące ludzi w popłochu ucieka z domów
- USA: Pentagon zaniepokojony ofensywą talibów w Afganistanie
Szacuje się, że talibowie mają teraz pod kontrolą co najmniej połowę terytorium Afganistanu, a według służb Unii Europejskiej nawet 65 procent terenów.
Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan zaproponował z kolei mediacje, a premier Pakistanu Imran Khan oświadczył po rozmowach z talibami, że nie zamierzają oni negocjować dopóki Ashraf Ghani pozostaje prezydentem.
ONZ szacuje, że w ciągu miesiąca w walkach w Afganistanie zginęło co najmniej tysiąc cywilów. Z domów uciekło ponad milion osób.
mbl
REKLAMA
REKLAMA