more_horiz
Wiadomości

Papież Franciszek o niewolniczej pracy: takie zjawiska należy piętnować

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 15:53
Papież napisał, że niewolnicza praca godzi w ludzką godność często za przyzwoleniem wielu ludzi. Tekst ukazał się w dzisiejszym wydaniu turyńskiego dziennika "La Stampa".
Papież Franciszek
Papież FranciszekFoto: Giuseppe Ciccia/Forum

Tekst papieża był odpowiedzią na artykuł pisarza Maurizio Maggianiniego, którego zbulwersowała i oburzyła wiadomość o tym, że jego książki były drukowane w drukarni wykorzystującej niewolniczą pracę migrantów z Pakistanu, poniżanych i maltretowanych. 

papiez audiencja rozmowa pap 1200.jpg
"Godność ludzi deptana jest przez niewolniczą pracę". Papież napisał artykuł do włoskiego dziennika
Posłuchaj
00:51 Papież przeciw niewolniczej pracy w „La Stampa”.mp3 Papież przeciw niewolniczej pracy w „La Stampa” (IAR/Piotr Kowalczuk)

Pisarz pytał duchownego "Czy warto i czy można tworzyć piękno dzięki pracy niewolników?".

Franciszek w odpowiedzi podziękował pisarzowi za odwagę podjęcia tematu. Wskazał, że jak się dowiedzieliśmy w czasie lockdownu, za żywnością na naszych stołach kryje się praca ludzi pozbawionych jakichkolwiek praw.

Czytaj także:

Papież napisał, że szczególnie kultura nie może się ugiąć przed bezlitosną logiką rynku i chciwością. Zaznaczył, że takie zjawiska należy piętnować, bo to perwersyjne mechanizmy niszczenia ludzkiej godności.

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem