more_horiz
Wiadomości

"90 proc. mniej zakażeń wśród zaszczepionych". Belgijscy eksperci o skutecznej walce z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 14:46
Ryzyko zakażenia koronawirusem spada o 90 procent wśród osób zaszczepionych przeciw COVID-19. Takie są wnioski z badań przeprowadzonych przez belgijski instytut zdrowia publicznego.
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: Gorodenkoff/ Shutterstock
covid restauracja forum 1200 .jpg
Bruksela przedłuża ograniczenia covidowe w gastronomii do końca września

Dotyczą one preparatów Pfizer i Moderna. Liczba prób osób zaszczepionych AstraZeneką oraz Johnson and Johnson była zbyt mała na wyciągnięcie konkretnych wniosków.

Od końca stycznia do końca czerwca przebadano prawie 300 tysięcy osób i kontaktów wysokiego ryzyka. Celem nie było sprawdzenie wpływu szczepionek na hospitalizacje, czy zgony, ale transmisji koronawirusa wśród osób, które zostały zaszczepione.

Posłuchaj
00:44 11266332_1.mp3 Wśród zaszczepionych ryzyko zakażenia koronawirusem spada o 90 proc. - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Dystans i noszenie masek

Eksperci zastrzegają, że badanie zostało przeprowadzone w czasie, gdy w Belgii dominował wariant alfa i ochrona przed wariantem delta może być mniej skuteczna.

Instytut zdrowia publicznego podkreślił też, że choć ryzyko zakażenia wśród zaszczepionych jest mniejsze niż wśród osób, które nie przyjęły preparatów przeciw COVID-19 to nie jest ono zerowe. Dlatego niezmiennie powtarzany jest apel o zachowanie dystansu i zakładanie masek w pomieszczeniach zamkniętych.

pkur

Zobacz także

Zobacz także