more_horiz
Wiadomości

Korea Północna wznowiła prace nad programem nuklearnym? Raport MAEA alarmuje o nowym zagrożeniu

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 08:03
Władze Korei Północnej najpewniej wznowiły w ośrodku Jongbjon działanie reaktora jądrowego - poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA), cytowana w poniedziałek przez AFP i Reutersa.
Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un
Przywódca Korei Północnej Kim Dzong UnFoto: Shutterstock/Alexander Khitrov

forum wojsko usa 1200.jpg
Ruszyły manewry wojskowe Korei Południowej i USA. Pjongjang grozi zerwaniem "gorącej linii"

Według opublikowanego w piątek raportu wyspecjalizowanej agendy ONZ, działanie reaktora o mocy 5 megawatów zostało wstrzymane pod koniec 2018 roku. Jego ponowne włączenie może oznaczać wznowienie przez władze Korei Płn. prac nad programem nuklearnym, wbrew rezolucjom Rady Bezpieczeństwa ONZ.

W 2009 roku inspektorzy MAEA zostali wyproszeni z Korei Północnej i od tego czasu program nuklearny tego kraju jest monitorowany wyłącznie dzięki zdjęciom satelitarnym. W oparciu o te zdjęcia MAEA zarejestrowała, że obiekt w Jongbjon odprowadza wodę chłodząca reaktor, co może wskazywać na jego funkcjonowanie.

Informacje pokrywają się z doniesieniami o tym, że władze Korei Płn. wznowiły również działalność laboratorium radiochemicznego w pobliżu Jongbjon, które ma się zajmować uzyskiwaniem plutonu do celów militarnych.

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem