Nadzwyczajna narada UE ws. Afganistanu i migracji. "Wspólnota musi uniknąć powtórki z kryzysu z 2015 roku"

Unijni ministrowie spraw wewnętrznych, na nadzwyczajnej naradzie w Brukseli, rozmawiają na temat sytuacji w Afganistanie i migracji. Podczas spotkania ma pojawić się także temat sytuacji na zewnętrznej granicy Unii z Białorusią.

2021-08-31, 16:14

Nadzwyczajna narada UE ws. Afganistanu i migracji. "Wspólnota musi uniknąć powtórki z kryzysu z 2015 roku"
Siedziba Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Foto: Botond Horvath / Shutterstock.com

Oczekuje się, że ministrowie przyjmą wspólne oświadczenie. Polska zabiega o zapisy dotyczące zagrożeń hybrydowych, instrumentalizacji migracji oraz konieczności wzmocnienia odporności Unii Europejskiej w związku z działaniami białoruskiego reżimu.

Posłuchaj

Nadzwyczajna narada UE. Z Brukseli relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:52
+
Dodaj do playlisty

Próba uniknięcia kryzysu migracyjnego

Komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson podkreślała przed spotkaniem, że Wspólnota musi uniknąć powtórki z kryzysu migracyjnego z 2015 roku i skuteczniej chronić granice, by nie dopuścić do niekontrolowanego napływu migrantów.

Powiązany Artykuł

1200 Ylva Johansson free.jpg
Komisarz UE ds. wewnętrznych: musimy uniknąć kryzysu humanitarnego

"Musimy uniknąć kryzysu humanitarnego, kryzysu migracyjnego i zagrożeń dla bezpieczeństwa. Musimy zacząć działać już teraz i nie czekać do momentu aż do naszych zewnętrznych granic dotrze duży napływ migrantów, czy też do wzmocnienia organizacji terrorystycznych" - powiedziała unijna komisarz.

Wsparcie UE

Podkreśliła również, że Unia musi wesprzeć finansowo kraje sąsiadujące z Afganistanem, które przyjmą uchodźców. Chodzi o Iran, Pakistan i państwa Azji Środkowej.

REKLAMA

Czytaj także:

Jeśli chodzi o unijne kraje, to jeśli zechcą, również mogą zgłosić chęć przyjęcia uciekinierów. W przeciwieństwie do sytuacji z 2015 roku nie będzie obowiązkowej relokacji, mowa jest wyłącznie o dobrowolnych deklaracjach państw członkowskich.

Polska na nardzie UE

Polskę na unijnej naradzie reprezentuje wiceminister spraw wewnętrznych Bartosz Grodecki, który spotkał się z komisarz Johansson jeszcze przed rozpoczęciem spotkania.

Beata Płomecka/bf

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej