more_horiz
Wiadomości

Libia: syn Muammara Kadafiego wyszedł z więzienia. Natychmiast wyjechał do Turcji

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 03:14
Saadi Kadai, syn obalonego i zamordowanego w 2011 dyktatora Libii Muammara Kadafiego, został zwolniony z więzienia - poinformowały w niedzielę źródła w Rządzie Porozumienia Narodowego.
Libijska flaga na jednym z minaretów
Libijska flaga na jednym z minaretówFoto: Reuters/ FORUM

Podczas powstania przeciwko jego ojcu, Saad Kadafi zbiegł do Nigru, ale w 2014 r. został wydalony do Libii i od tego czasu przebywał w więzieniu w Trypolisie. Jak podano, natychmiast po zwolnieniu odleciał samolotem do Stambułu.

pap protesty tunezja 1200.jpg
Mija dekada od początku arabskiej wiosny. "Nic nie zmieniło się na lepsze”

Wspomniane źródła ujawniły, że zwolnienie syna Kadafiego stało się możliwe w rezultacie rokowań między czołowymi przywódcami plemiennymi i premierem Abdulhamidem Dbeibehem. Miał w nich również uczestniczyć były minister spraw wewnętrznych Fathi Ali Baszagha.

Uznany winnym m.in. morderstwa

W 2018 r. ministerstwo sprawiedliwości orzekło, że Saad nie jest winien zarzucanych mu czynów, m. in. morderstwa wpływowego polityka Baszira Rajaniego.

Czytaj także: 

Po obaleniu Kadafiego Libia pogrążyła się w chaosie i walkach wewnętrznych, które trwają praktycznie do dzisiaj. W ostatnim okresie jednak sytuacja w kraju nieco się unormowała i Rząd Porozumienia Narodowego planuje przeprowadzenie w grudniu br. wyborów do parlamentu. 


mbl

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także