more_horiz
Wiadomości

Afganistan ma nowy rząd. Wśród ministrów poszukiwany przez FBI za terroryzm

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 18:53
Afgańscy talibowie ogłosili skład nowego rządu i oświadczyli, że kraj jest emiratem islamskim. Na czele rządu stanął mułła Mohammad Hasan Akhund, jeden z założycieli ruchu talibów.
Ministrem spraw wewnętrznych został Sarajuddin Hakkani, poszukiwany za działalność terrorystyczną przez amerykańską FBI.
Ministrem spraw wewnętrznych został Sarajuddin Hakkani, poszukiwany za działalność terrorystyczną przez amerykańską FBI.Foto: twitter.com/ La Patilla

Wicepremierem ma być inny założyciel ruchu, Abdul Ghani Baradar, ministrem spraw wewnętrznych Sarajuddin Hakkani, poszukiwany za działalność terrorystyczną przez amerykańską FBI.

Czytaj także:
afganistan forum 1200 .jpg
"Afganki chcą, by ich kraj był wolny". Kolejne protesty z udziałem kobiet w Kabulu

Ministrem spraw zagranicznych został Amir Chan Muttaki, a ministrem obrony mułła Mohammed Jagub, syn założyciela ruchu talibów mułły Omara.

Premierem zostanie mułła Mohammad Hassan Akhund, jego pierwszym zastępcą mułła Abdul Ghani Baradar. Obaj są jednymi z najbardziej doświadczonych i najwyżej postawionych przywódców talibskich. 

Ten gabinet to "hołd dla starej gwardii talibów" - komentuje agencja Associated Press.

Czytaj także:

Prawo szariatu

Skład rządu przedstawiono na konferencji prasowej w Kabulu. Rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid powiedział, że rząd będzie postępował zgodnie z prawem i że jest to jedyny rząd działający w Afganistanie. Podkreślił, że rząd reprezentuje wszystkie grupy etniczne kraju i że będzie niezależny od innych państw.

Czytaj także:
shutterstock Afganistan ewakuacja 1200.jpg
"Wiadomości, które obecnie się pojawiają są dość sprzeczne". Tomasz Rydelek o sytuacji w Afganistanie

Najwyższy przywódca talibów polecił nowo powołanemu rządowi Afganistanu, by stał na straży prawa szariatu. - Zapewniam wszystkich rodaków, że przywódcy będą ciężko pracować nad utrzymaniem islamskich zasad i prawa szariatu w kraju - powiedział Hibatullah Akhundzada.

Przywódca zapewnił Afgańczyków, że nowy rząd zrobi wszystko, by w kraju "trwał pokój, dobrobyt i rozwój" i dodał, że nie powinni oni próbować opuszczać kraju, bo - jak zapewnił - "emirat islamski nie ma problemu z nikim". Akhundzada przekazał również, że "wszyscy wezmą udział we wzmacnianiu systemu i Afganistanu i w ten sposób odbudują swój rozdarty wojną kraj".

jbt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem