more_horiz
Wiadomości

"Jestem winien narodowi wyjaśnienie". Były prezydent Afganistanu przeprasza swoich rodaków

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 19:37
Były prezydent Afganistanu Aszraf Ghani, który wyjechał z kraju tuż przed zdobyciem przez talibów Kabulu, w środę wydał na Twitterze oświadczenie, w którym przeprosił naród afgański i wyjaśnił powody opuszczenia swoich rodaków.
Aszraf Ghani
Aszraf GhaniFoto: PAP/Balkis Press/ABACA

"Jestem winien narodowi afgańskiemu wyjaśnienie nagłego opuszczenia Kabulu po tym, jak talibowie niespodziewanie wkroczyli do miasta. Wyjechałem za namową pałacowej ochrony, która poradziła mi, żebym nie ryzykował. Przekonywano mnie, że rozpocznie się ta sama przerażająca walka uliczna, która miała miejsce podczas wojny domowej w latach dziewięćdziesiątych" - wyjaśniał były prezydent.

zbigniew rau forum 1200 .jpg
"Polska stoi u boku swoich sojuszników". Szef MSZ po zamachu w Kabulu

Ghani przekonuje, że opuszczenie Kabulu było najtrudniejszą decyzją w jego życiu, ale wierzył, że to jedyny sposób, aby zapobiec walkom i uratować Kabul oraz sześć milionów mieszkańców tego miasta. "Poświęciłem 20 lat mojego życia, aby pomóc Afgańczykom w pracy nad budowaniem demokratycznego, zamożnego i suwerennego państwa - nigdy nie było moim zamiarem porzucenie narodu" - napisał.

Były prezydent Afganistanu uważa, że teraz nie jest czas na ocenę wydarzeń, które doprowadziły do jego wyjazdu. Zamierza przede wszystkim oczyścić się z "bezpodstawnych zarzutów", jakoby, opuszczając Kabul, zabrał ze sobą "miliony dolarów należące do narodu afgańskiego".

"Te oskarżenia są całkowicie fałszywe. Korupcja to plaga, która paraliżowała nasz kraj od dziesiątków lat, a walka z korupcją była centralnym punktem moich wysiłków jako prezydenta. Odziedziczyłem potwora, którego nie można było łatwo i szybko pokonać" - twierdzi Ghani w swoim oświadczeniu.

Czytaj także: 

"Przez całe moje życie głęboko wierzyłem, że formuła demokratycznej republiki to jedyna droga do tego, aby Afganistan był suwerennym, bezpiecznym i dostatnim krajem. W całej mojej służbie mojemu narodowi granice moich działań zawsze wyznaczał rok 2004 i ustanowiona wówczas Konstytucja Islamskiej Republiki Afganistanu" - oświadczył były prezydent.

Ghani wyraził także głębokie uznanie i szacunek dla poświęcenia wszystkich Afgańczyków, zwłaszcza żołnierzy i ich rodzin przez ostatnie czterdzieści lat. "Głęboko żałuję, że moje rządy zakończyły się podobną tragedią, jaką przeżywali moi poprzednicy - bez zapewnienia stabilności i dobrobytu naszemu narodowi. Przepraszam Afgańczyków, że nie udało się doprowadzić moich rządów do końca" - napisał Ghani w oświadczeniu.

dn

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem