X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Sondaż przed wyborami w Niemczech. Na prowadzeniu Olaf Scholz

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2021 22:03
Po raz pierwszy od 16 lat, czyli od objęcia urzędu kanclerza przez Angelę Merkel (CDU) w 2005 r., w wyścigu o fotel kanclerza stanęło troje kandydatów.
Olaf Scholz
Olaf ScholzFoto: shutterstock.com/Alexandros Michailidis

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, głosy rozłożyłyby się następująco: Olaf Scholz (SPD) – zdobyłby 48 proc. głosów, Armin Laschet (CDU) – 21 proc., Annalena Baerbock (Zieloni) – 16 proc., wynika z najnowszego sondażu, wykonanego na zlecenie ZDF, którego wyniki opublikowano w sobotę.

Czytaj także:
scholtz 1200.jpg
Niemcy: prokuratura przeszukała Ministerstwo Finansów. Sprawa może zaszkodzić kandydatowi na kanclerza

Sondaż przeprowadzony został 10 września przez Wyborczą Grupę Badawczą Politbarometr.

Badanie przynosi odpowiedzi na pytania, kogo Niemcy chcieliby u władzy po 16 latach dominacji Unii CDU/CSU i która partia zostanie najsilniejszą siłą polityczną w kraju. Zbadano także, z jakich koalicji powstanie nowy rząd i kto ma największe szanse na stanowisko szefa rządu. Sondaż wskazuje też, które tematy najbardziej nurtują obecnie niemieckich wyborców.

Kolejne pytanie dotyczyło tego, na którą partię polityczną ankietowani oddaliby swój głos, gdyby wybory miały odbyć się w najbliższą niedzielę. Unia CDU/CSU uzyskałaby 22 proc. (-10,9 proc. w stosunku do poprzednich wyborów w 2017 r.), socjaldemokraci SPD: 25 proc. (+4,5 proc.), skrajna prawica AfD: 11 proc. (-1,6 proc.), FDP: 11 proc. (+0,3 proc.), Lewica: 6 proc. (-3,2 proc.), Zieloni: 17 proc. (+8,1 proc.).

Czytaj także:

Koalicje

Obecnie rządząca wielka koalicja Unii CDU/CSU z SPD nie miałaby większości rządowej, w tym celu potrzebne byłoby dołączenie FDP. Możliwa byłaby także koalicja większościowa, złożona z Unii, Zielonych i FDP.

Koalicje, jakich życzyliby sobie wyborcy w nowym parlamencie, składałyby się z następujących układów partii: SPD i Zieloni (17 proc. ankietowanych), SPD, Zieloni i Lewica – 10 proc., CDU/CSU i SPD – 9 proc.; CDU/CSU i FDP – 7 proc.

Czytaj także:
shutterstock bundestag free 1200
Zaskakujący sondaż przedwyborczy w Niemczech. Poparcie dla CDU/CSU najniższe w historii

Problemy społeczne 

Jeśli chodzi o problemy, które są obecnie dla niemieckich wyborców najważniejsze i wymagające najszybszego rozwiązania, to pandemia koronawirusa i zmiany klimatyczne, one zdecydowanie zwyciężyły w omawianym sondażu.

Kwestia zmian klimatycznych uzyskała 43 proc. wskazań wyborców, pandemia – 30 proc., emerytury – 11 proc., sprawy migracji i uchodźców – 11 proc., kwestie społeczne – 10 proc., edukacja – 6 proc., sytuacja ekonomiczno-gospodarcza – 6 proc.

Wybory do Bundestagu odbędą się za dwa tygodnie – 26 września. "I może to być najbardziej wyrównany wyścig od wielu lat" – komentuje ZDF.

jbt

Czytaj także

Ostatnia prosta przed wyborami w Niemczech. Socjaldemokracja dogoniła chadecję

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2021 22:33
Na pięć tygodni przed wyborami do niemieckiego Bundestagu socjaldemokratyczna partia SPD dogoniła w sondażu instytutu Insa dotychczasowego lidera notowań chadecką Unię CDU/CSU. Na fotelu kanclerza RFN wyborcy najchętniej widzieliby kandydata SPD Olafa Scholza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zapomniał nastawić budzik". Niemieckie media o końcówce kampanii szefa CDU

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2021 21:27
Niemiecka prasa komentuje ostatnią ofensywę kandydata chadecji na kanclerza Armina Lascheta. Zdaniem niektórych publicystów szef CDU "obudził się dopiero u schyłku kampanii".
rozwiń zwiń