more_horiz
Wiadomości

Walka UE z terroryzmem. Anna Fotyga: kraje Unii zacieśniają współpracę, doprecyzowują prawo

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021 15:11
- W związku z zagrożeniem terrorystycznym Unia Europejska od wielu lat zacieśnia współpracę, ale problemy pozostają - podkreśla europoseł Anna Fotyga. Jej zdaniem, nie organizacje a państwa sponsorujące terroryzm. W sobotę minęło 20 lat od ataków na Nowy Jork i Waszyngton.
Євродепутатка Анна ФотиґаFoto: Twitter/Anna Fotyga

Posłuchaj
00:31 11290845_1.mp3 Anna Fotyga: to, co dzieje się na Krymie, zachowanie wobec całych grup etnicznych, to są zjawiska z którymi mamy do czynienia na poziomie państwowym (IAR)

W Europę terroryści uderzyli w 2004 roku w Madrycie. Później były między innymi ataki w Londynie, Paryżu i Brukseli. Europoseł Anna Fotyga powiedziała brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej, że od tego czasu mamy do czynienia w Unii ze znaczącym zacieśnieniem współpracy i doprecyzowaniem prawa w takich kwestiach, jak monitorowanie przepływów finansowych, ograniczenie źródeł finansowania terroryzmu, czy praniem brudnych pieniędzy.

1200 francja proces policja pap.jpg
W Paryżu rozpoczął się historyczny proces. Wraca sprawa zamachów terrorystycznych z 2015 r.

Dodała, że skala konfliktów i zagrożeń znacznie się rozszerzyła w ostatnich 20 latach, a problemem są państwa sponsorujące akty terroru. Wymieniła między innymi Rosję i zestrzelenie samolotu MH17 w 2014 roku nad wschodnią Ukrainą przez wspieranych przez Moskwę separatystów, aneksję Krymu, oraz ataki z udziałem broni chemicznej na terenie Unii.

- Wiemy, że w doktrynie wojskowej Federacji Rosyjskiej jest oddziaływanie poza granicami kraju. Bardzo wiele spośród tych działań nosi charakter hybrydowy, ale też asymetryczny. Przypomnę atak w Salisbury. To, co się dzieje na Krymie, zachowanie wobec całych społeczności, grup etnicznych, Tatarów Krymskich, to są zjawiska, z którymi mamy o czynienia na poziomie państwowym - powiedziała była minister spraw zagranicznych.

Czytaj także:

Wymieniła także Iran wśród krajów sponsorujących akty terroru. Anna Fotyga zwróciła również uwagę na inny poważny problem - przemyt dzieł sztuki jako źródło finansowania terroryzmu.

bf

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem