X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Papież przybył do Bratysławy. Franciszka powitała prezydent Słowacji Zuzana Czaputova

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021 17:20
Papież Franciszek przybył w niedzielę po południu do Bratysławy, gdzie rozpoczął czterodniową pielgrzymkę. Przy trapie samolotu powitała go prezydent Słowacji Zuzana Czaputova.
Papież Franciszek wysiada z samolotu na lotnisku w Bratysławie
Papież Franciszek wysiada z samolotu na lotnisku w BratysławieFoto: PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA

O godzinie 15.30, a więc gdy samolot z papieżem wylądował na lotnisku w Bratysławie, zabrzmiały dzwony we wszystkich katolickich i grekokatolickich świątyniach oraz kaplicach na Słowacji. Podobną ceremonię, którą zarządza Konferencja Biskupów Słowacji przeprowadza się niezwykle rzadko. Ostatnio dzwony biły w całym kraju w Boże Narodzenie 2020 r. oraz w 2019 dla uczczenia 30 rocznicy upadku komunizmu.

orban 1200 pap.jpg
Premier Węgier podarował papieżowi kopię listu króla Beli IV. "Kryje się pod tym głębsze znaczenie"

Papieża chlebem i solą powitały dzieci w strojach regionalnych, a ojciec święty otrzymał bukiet, który jak podkreśliła w komunikacie kancelaria prezydenta złożony był z ziół rosnących w regionie: dziurawca zwyczajnego, starca Jakubka, biedrzeńca, driakwi, krwawnika pospolitego oraz tojada mocnego.

Członkowie słowackiej delegacji

Prezydent przedstawiła papieżowi członków słowackiej delegacji, w której m.in. są przewodniczący parlamentu Boris Kollar i premier Eduard Heger. Na lotnisku byli także przewodniczący Konferencji Biskupów Słowacji oraz były dysydent i członek kościoła podziemnego, późniejszy przewodniczący Słowackiej Rady Narodowej Frantiszek Mikloszko, a także przewodnicząca stowarzyszenia „Ognik” Maria Jsenkowa, która jest pionierką opieki paliatywnej nad dziećmi.

Program wizyty papieża w Słowacji

Franciszek i prezydent przeszli do saloniku VIP, gdzie rozmawiali przez kilkanaście minut. Papież z lotniska przejechał do nuncjatury apostolskiej, gdzie ma zaplanowane spotkanie ekumeniczne. Przewidziano także prywatne spotkanie Franciszka z ojcami z zakonu jezuitów.

PAP - papież Franciszek .jpg
Papież odprawił mszę św. w Budapeszcie. Uczestniczyło w niej ok. 100 tys. wiernych

W poniedziałek papież spotka się z najwyższymi przedstawicielami władz państwowych, a także z biskupami, księżmi i katechetami. Zaplanowano jego spotkanie ze wspólnotą żydowską.

Ściśle prywatną wizytę papież złoży Misjonarkom Miłości, czyli siostrom zakonnym Matki Teresy, które prowadzą w Bratysławie ośrodek dla biednych i bezdomnych.

Czytaj także:

We wtorek Franciszek będzie na wschodzie Słowacji, gdzie odprawi liturgię św. Jana Złotoustego dla grekokatolików, spotka się też ze społecznością Romów oraz z młodzieżą.

W środę, w którą przypada święto Matki Boskiej Bolesnej, papież odprawi mszę świętą i wygłosi homilię w Szasztinie, gdzie znajduje się sanktuarium patronki Słowacji.

bf

Czytaj także

Budapeszt przygotowuje się do wizyty papieża. W niedzielę Franciszek przyleci do Węgier

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2021 20:19
W Budapeszcie trwają ostatnie przygotowania przed niedzielną wizytą papieża Franciszka. Przyglądają się im mieszkańcy stolicy Węgier oraz turyści.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież: duchowa światowość to najgorsze zło, jakie może przydarzyć się Kościołowi

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2021 21:07
- Duchowa światowość to "najgorsze zło, jakie może przydarzyć się Kościołowi, nawet gorsze niż czasy papieży z konkubinami" - powiedział w sobotę papież Franciszek karmelitom bosym. Wytknął watykańskiemu dziennikowi, że "przestraszył się" tych słów, gdy wypowiedział je wcześniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież Franciszek w Budapeszcie. Poprowadzi mszę świętą wieńczącą Kongres Eucharystyczny

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021 11:29
Tysiące wiernych przybywają w niedzielę na Plac Bohaterów w Budapeszcie na mszę, którą przed południem odprawi papież Franciszek. Uroczysta liturgia na głównym placu zakończy trwający od tygodnia 52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny. Biskup Rzymu spotkał się z premierem i prezydentem Węgier, a także biskupami, przedstawicielami Rady Ekumenicznej i wspólnoty żydowskiej.
rozwiń zwiń