more_horiz
Wiadomości

Węgiel znów podstawowym źródłem energii w Niemczech. Co z ekologiczną rewolucją?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 10:47
Jak wynika z oficjalnych danych, w 2021 roku to właśnie węgiel był najważniejszym źródłem energii elektrycznej. Niezwykle "słaba" wiosna i kulejące zdolności energii wiatrowej doprowadziły do powrotu do węgla w Niemczech.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Jak podaje dziennik "Die Welt", powołując się na dane Federalnego Urzędu Statystycznego, w 2021 roku energia elektryczna w Niemczech musiała być coraz częściej produkowana z paliw kopalnych.

datelndVIER-pap-1200.jpg
"Kryzys klimatyczny - made in Germany". W Niemczech otwarto nową elektrownię węglową

O ile jeszcze w 2020 roku najważniejszym jej źródłem była energetyka wiatrowa, to wiosną 2021 roku słabe wiatry doprowadziły do sytuacji, kiedy prymat przypadł węglowi.

Odnawialne źródła energii w odwrocie?

Udział odnawialnych źródeł energii, takich jak energia wiatrowa, słoneczna i biogaz, spadł o blisko 12 proc. między 2020 a 2021 rokiem. Z kolei udział węgla w bilansie energetycznym Niemiec wzrósł w tym samym okresie z 20,8 do 27,1 proc.

Ogółem paliwa kopalne w ubiegłym roku odpowiadały za 56 proc. całej wyprodukowanej energii elektrycznej (258,9 mld kilowatogodzin).


pg, TVP Info

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem