X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezydent odznaczył abp. Jana Romeo Pawłowskiego. "Nigdy nie zapomniał o swojej ojczyźnie i rodakach"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 19:57
 - Dziękuję arcybiskupowi za polskość, którą nosi w sercu i demonstruje na każdym kroku, za służbę Polakom - powiedział w Rzymie prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia arcybiskupowi Janowi Romeo Pawłowskiemu odznaczenia państwowego.
Prezydent RP Andrzej Duda wręcza odznaczenie abp. Janowi Romeo Pawłowskiemu
Prezydent RP Andrzej Duda wręcza odznaczenie abp. Janowi Romeo PawłowskiemuFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

mid-21912008 (1).jpg
"Dawał świadectwo tego, jacy jesteśmy my, Polacy". Prezydent o kard. Wyszyńskim

W uznaniu "wybitnych zasług w służbie dyplomatycznej, za rozwijanie współpracy między Polską i Stolicą Apostolską" prezydent odznaczył Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski arcybiskupa Pawłowskiego, watykańskiego dyplomatę, który w tym roku obchodził 30-lecie pracy.

Podczas uroczystości w Ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej prezydent Duda stwierdził, że "z naszymi rodakami różnie to bywa - niektórzy wyjeżdżają do różnych instytucji, europejskich czy światowych i bardzo często stają się obywatelami świata, zapominają o swojej ojczyźnie, a czasem działają nawet przeciw niej".

Posłuchaj
00:26 11294463_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda: abp Jan Romeo Pawłowski nigdy nie zapomniał o swojej ojczyźnie i rodakach (IAR)

- W osobie ekscelencji księdza arcybiskupa mamy przeciwieństwo takiej postawy, mamy wspaniałego człowieka, mamy kapłana, ale mamy Polaka patriotę (...). Nigdy ksiądz arcybiskup o swojej ojczyźnie i o rodakach nie zapomniał. Dziękuję za to z całego serca w imieniu Rzeczypospolitej – oświadczył Duda.

Prezydent dziękował arcybiskupowi Pawłowskiemu "za polskość, którą nosi w sercu i demonstruje na każdym kroku, za służbę Polakom".

"Polska to święta rzecz"

Arcybiskup Pawłowski podkreślił, że odznaczenie, którym został wyróżniony, ma dla niego "ścisły związek z krzyżem Zbawiciela, który z Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie woła: »sursum corda«, który na Giewoncie wskazuje drogę do nieba, który na Westerplatte czy Monte Cassino mówi, że Polska jest ważna, bo Polska to święta rzecz".

Hierarcha przypominał, że jeszcze niedawno trzeba było się modlić i śpiewać: "ojczyznę wolną racz nam zwrócić Panie". - Dzisiaj, dzięki Bogu, modlimy się "ojczyznę wolną pobłogosław Panie", ale modlimy się też, aby nie poszła w inne zniewolenia, żeby nie zapomniała o krzyżu - zaznaczył abp Pawłowski.

- W kontekście rozmaitych kłótni, przepychanek, cynicznych oskarżeń, jakie - niestety - słychać w Polsce i z Polski, zakończę moje wystąpienie słowami największego z rodu Polaków, św. Jana Pawła II: "to jest moja matka, ta ziemia! To jest moja matka, ta ojczyzna! To są moi bracia i siostry! I zrozumcie, wy wszyscy, którzy lekkomyślnie podchodzicie do tych spraw, że te sprawy nie mogą mnie nie obchodzić, nie mogą mnie nie boleć! Was też powinny boleć! Łatwo jest zniszczyć, trudniej odbudować. Zbyt długo niszczono. Trzeba intensywnie odbudowywać. Nie można dalej lekkomyślnie niszczyć" - powiedział odznaczony.

kp

Czytaj także

"Doskonale wyczuwał bieg historii". Włoski historyk o kardynale Wyszyńskim

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 07:17
- Kardynał Stefan Wyszyński był głęboko osadzony w polskiej rzeczywistości, a jednocześnie miał wizję Kościoła powszechnego i świetnie wyczuwał bieg historii - powiedział włoski historyk Massimiliano Signifredi, znawca dziejów polskiego Kościoła. 12 września w Warszawie odbędzie się beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent poleci do Włoch na spotkanie Grupy Arraiolos. Tematem rozmów będzie przyszłość UE

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 11:54
Jak poinformował prezydencki minister Jakub Kumoch, prezydent Andrzej Duda 14 i 15 września odwiedzi Rzym i weźmie udział w spotkaniu Grupy Arraiolos, zrzeszającej prezydentów kilkunastu państw Europy. Uczestnicy porozmawiają o przyszłości Unii Europejskiej jako globalnego gracza.
rozwiń zwiń