X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Koniec wyborów w Rosji. "Gołos": odnotowano niemal 4 tys. prób sfałszowania wyników

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2021 21:16
W Rosji zakończyły się wybory parlamentarne i regionalne. Według pierwszych oficjalnych wyników cząstkowych, najwięcej głosów zdobyła rządząca partia Jedna Rosja, którą poparło około 39 procent wyborców. Ruch obywatelski "Gołos", który monitoruje procesy wyborcze w Rosji, poinformował o zarejestrowaniu prawie 4 tysięcy prób sfałszowania wyników wyborów. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Rosjanie przez trzy dni wybierali 450 deputowanych do Dumy Państwowej i przedstawicieli 39 regionalnych rad, a także 12 szefów lokalnej administracji.

Rosyjska Centralna Komisja Wyborcza (CKW) podała w niedzielę po przeliczeniu 10 proc. głosów oddanych w wyborach do niższej izby parlamentu Rosji, Dumy Państwowej, że rządząca partia Jedna Rosja zdobyła w głosowaniu 38,8 proc. głosów.

Czytaj także:
cyberataki cyberprzestępczość haker 1200 shutt
Potężny cyberatak na portal niezależnej "Nowej Gaziety" w trakcie wyborów

24,9 proc. głosów zdobywa Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej (KPRF). Populistyczno-nacjonalistyczna Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji (LDPR), dowodzona przez Władimira Żyrinowskiego, otrzymała według tych wyników blisko 9,6 proc. głosów.

Pięcioprocentowy próg wyborczy przekraczają według tych danych również dwie inne partie: Nowi Ludzie (7,8 proc.) i Sprawiedliwa Rosja (prawie 6,8 proc. głosów).

Sondaże exit polls

W wyborach do niższej izby parlamentu Rosji, Dumy Państwowej 45,2 proc. głosów zdobyła rządząca partia Jedna Rosja, 21 proc. - Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej - wynika z kolei z sondaży exit polls opublikowanych w niedzielę wieczorem.

Rezultaty sondażu przeprowadzonego przez instytut INSOMAR podała telewizja państwowa Rossija24.

Według sondażu exit poll 8,7 proc. w wyborach do Dumy zdobyła populistyczno-nacjonalistyczna Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji (LDPR), dowodzona przez Władimira Żyrinowskiego. Czwarte miejsce zajmuje w sondażu partia Sprawiedliwa Rosja, która przed wyborami połączyła się z dwiema mniejszymi partiami; badanie exit poll daje jej 7,9 proc. głosów.

Czytaj także:

Czytaj także:
pap Rosja wybory 1200 (1).jpg
Na Dalekim Wschodzie Rosji zamknięto lokale wyborcze. Głosowało ok. 40 proc. uprawnionych
Posłuchaj
00:49 11302505_1.mp3 W Rosji zakończyły się wybory. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

Nieprawidłowości

Centralna Komisja Wyborcza odnotowała szereg nieprawidłowości, ale zdaniem jej członków - nie miały one wpływu na końcowy rezultat. Inne zdanie mają niezależni obserwatorzy i opozycja. W ich ocenie cały proces wyborczy od momentu rejestrowania kandydatów, aż do zamknięcia lokali wyborczych został sfałszowany.

Ruch obywatelski "Gołos", który monitoruje procesy wyborcze w Rosji, poinformował o zarejestrowaniu prawie 4 tysięcy prób sfałszowania wyników wyborów. Organizacja zarejestrowała także skargi od niezależnych obserwatorów, którym członkowie komisji wyborczych lub policjanci utrudniali wykonywanie obowiązków.

jbt

Czytaj także

Nowe prawo Władimira Putina. Umożliwi mu pozostanie u władzy przez dwie kolejne kadencje

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2021 16:50
Prezydent Rosji Władimir Putin ustanowił prawo, które pozwala mu kandydować w wyborach na prezydenta kraju na dwie kolejne kadencje. Dokument został opublikowany na stronach rządowych. Obecna kadencja Władimira Putina kończy się w 2024 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rosja może wykorzystać sytuację do konfliktu z Ukrainą". Kuczyński o manewrach Zapad-2021

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 16:10
- W czwartek kończą się formalnie manewry Zapad-2021, ale powrót oddziałów do baz będzie trwał co najmniej do połowy października. Wojna z Gruzją zaczęła się zaraz po zakończeniu manewrów strategicznych Kaukaz-2008. Wykorzystano oddziały, które miały wracać do koszar - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. Rosji Grzegorz Kuczyński. 
rozwiń zwiń