Afganki protestują. Media: chciały wrócić do pracy, ale powiedziano, że mają zostać w domach

Ponad 20 aktywistek protestowało w niedzielę przed gmachem afgańskiego ministerstwa ds. kobiet w Kabulu, które zostało zamknięte przez talibów i zastąpione resortem promowania cnót i zapobiegania występkom.

2021-09-19, 22:59

Afganki protestują. Media: chciały wrócić do pracy, ale powiedziano, że mają zostać w domach
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: twitter.com/Fahim Mayar

Kobiety pracujące dla resortu powiedziały Reuterowi, że od kilku tygodni - odkąd talibowie zajęli stolicę Afganistanu, Kabul - starały się wrócić do pracy, powiedziano im jednak, że mają zostać w domach.

Powiązany Artykuł

shutterstock_afganistan szkoła kobiety dziewczynki edukacja 1200 free.jpg
Media: afgańskie dziewczęta nie wrócą do szkół średnich. "Przyszłość wydaje się mroczna"

Tabliczka informacyjna na budynku, w którym mieściło się ministerstwo ds. kobiet, została zdjęta i zastąpił ją szyld resortu promowania cnót i zapobiegania występkom. - Ministerstwo ds. kobiet musi z powrotem zacząć działać - powiedziała Bassera Tawana, jedna z protestujących. - Usuwanie kobiet oznacza usuwanie ludzkości - dodała.

Do protestu doszło dzień po tym, jak część dziewcząt wróciła do podstawówek. Starsze nastolatki wciąż nie wiedzą, czy w ogóle będą mogły wznowić edukację w szkołach średnich. - Nie można tłumić głosu afgańskich kobiet poprzez trzymanie dziewcząt w domu, ograniczanie ich i niepozwalanie im na chodzenie do szkół. Afgańskie kobiety są inne niż 26 lat temu - powiedziała Taranum Sayeedi, inna demonstrująca przed gmachem byłego ministerstwa.

Czytaj także:

Powiązany Artykuł

Afganistan1200/PAP
Afganistan: Państwo Islamskie atakuje talibów. Kolejny zamach Dżalalabadzie, zginęły co najmniej 4 osoby

Kiedy talibowie byli u władzy w latach 1996-2001, dziewczętom nie pozwalano chodzić do szkoły, a kobietom zakazano pracy i edukacji. Działające wówczas ministerstwo promowania cnót i zapobiegania występkom stało się znane jako policja moralna talibów, narzucająca interpretację szariatu, która obejmowała ścisły kodeks ubioru oraz publiczne egzekucje i chłosty.

jbt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej