more_horiz
Wiadomości

W 1945 r. polscy żołnierze wyzwolili Bolonię. We Włoszech uroczystości na cześć weteranów 2. Korpusu

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 04:03
W Bolonii odbędą się uroczystości w hołdzie żołnierzom 2. Korpusu Polskiego wyzwalającym miasto. Będą one częścią obchodów 80. rocznicy sformowania Armii generała Władysława Andersa. W uroczystościach wezmą udział ostatni weterani 2. Korpusu Polskiego, weterani walk o niepodległość, a także przedstawiciele Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Żołnierze 2. Korpusu Polskiego po bitwie o Bolonię - generałowie Anders i Rakowski na wieży czołgu M4 Sherman
Żołnierze 2. Korpusu Polskiego po bitwie o Bolonię - generałowie Anders i Rakowski na wieży czołgu M4 ShermanFoto: NAC/Wikimedia Commons

Armia Andersa - zobacz serwis specjalny

Powstanie Armii Polskiej na Wschodzie, która została przemianowana w 1943 roku na 2. Korpus Polski, było możliwe dzięki układowi Sikorski-Majski z 30 lipca 1941 roku, który zakładał, że polskie oddziały zostaną stworzone ze zwolnionych na mocy amnestii mieszkańców Kresów Wschodnich, którzy trafili do sowieckiej niewoli po agresji Armii Czerwonej na Polskę we wrześniu 1939 roku.

Posłuchaj
00:27 11306680_2.mp3 Jan Józef Kasprzyk: na cmentarzu w Bolonii pochowanych jest blisko 2000 żołnierzy polskich poległych w walkach w 1945 roku (IAR)

Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wyjaśnia w rozmowie z IAR, że główna uroczystość (godz. 17.00) odbędzie się na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bolonii, gdzie weterani oddadzą hołd poległym kolegom. Na cmentarzu w Bolonii pochowanych jest blisko 2000 żołnierzy polskich poległych w walkach w 1945 roku. Po mszy w intencji poległych odbędzie się uroczystość wręczenia sztandaru szkole polskiej, która nosi imię 2. Korpusu Polskiego. - Szkoła funkcjonuje od kilku lat, ale teraz będzie w obecności weteranów wręczany sztandar jako widomy znak kontynuacji tradycji niepodległościowej - podkreśla Jan Józef Kasprzyk.

Wcześniej o (10.00) na placu Neptuna odbędzie się uroczystość przed tablicą upamiętniającą wyzwolenie Bolonii przez siły sprzymierzone, a także zostaną złożone kwiaty przed popiersiem dowódcy 2. Korpusu Polskiego które stoi w Parku generała Władysława Andersa. Przed południem (11.45) odbędzie się uroczystość przy Porta di Strada Maggiore.

Jan Józef Kasprzyk przypomina, że wyzwolenie Bolonii w kwietniu 1945 roku, było obok zdobycia Monte Cassino i wyzwolenia Ankony największym sukcesem polskich żołnierzy.

Jednocześnie, jak dodaje szef Urzędu, to zwycięstwo smakowało gorzko. - Radość z wyzwolenia miasta, danie wolności Włochom, splatała się ze smutną konstatacją, że do wolnej Polski nie będzie dane żołnierzom wrócić. Oni w Bolonii dowiedzieli się, że Polska, decyzją mocarstw, znajdzie się w sowieckiej strefie wpływów. I wtedy w kwietniu 1945 roku radość ze zwycięstwa mieszała się z goryczą. Większość przecież żołnierzy 2. Korpusu Polskiego to mieszkańcy przedwojennych Kresów Wschodnich. Oni wiedzieli, że już do swojego domu nie wrócą - tłumaczy szef Urzędu.

Czytaj również:

Walki o miasto rozpoczęły się 9 kwietnia 1945 roku, 21 kwietnia rano, do centrum miasta wkroczyli żołnierze 9. Batalionu Strzelców Karpackich majora Józefa Różańskiego. W podziękowaniu za wyzwolenie miasta 9. batalion Strzelców Karpackich uzyskał miano "bolońskiego", a 17 dowódców otrzymało honorowe obywatelstwo miasta. W walkach o miasto poległo około 300 żołnierzy, a około 600 zostało rannych. Wyzwolenie Bolonii miało duże znaczenie dla ostatecznej klęski Niemiec na froncie włoskim.

kp

Zobacz także

Zobacz także