more_horiz
Wiadomości

"Ludność witała nas entuzjastycznie". W Bolonii trwają uroczystości upamiętniające Armię Andersa

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 15:15
W Bolonii odbyły się uroczystości w hołdzie żołnierzom 2. Korpusu Polskiego wyzwalającym miasto. Uroczystości są częścią obchodów 80. rocznicy sformowania Armii generała Władysława Andersa. W uroczystości wzięli udział ostatni weterani 2. Korpusu Polskiego, władze i mieszkańcy Bolonii, a także przedstawiciele Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Acquafondata, Włochy, 21.09.2021
Acquafondata, Włochy, 21.09.2021Foto: PAP/Albert Zawada

Powstanie Armii Polskiej na Wschodzie, która została przemianowana w 1943 roku na 2. Korpus Polski, było możliwe dzięki układowi Sikorski-Majski z 30 lipca 1941 roku, który zakładał, że polskie oddziały zostaną stworzone ze zwolnionych na mocy amnestii mieszkańców Kresów Wschodnich, którzy trafili do sowieckiej niewoli po agresji Armii Czerwonej na Polskę we wrześniu 1939 roku.

Czytaj także:
bolonia 1200.jpg
W 1945 r. polscy żołnierze wyzwolili Bolonię. We Włoszech uroczystości na cześć weteranów 2. Korpusu

Burmistrz Bolonii Virginio Merola podczas uroczystości przy Porta di Strada Maggiore - historycznej bramie, przez którą do miasta wkroczyli pierwsi polscy żołnierze, dziękował za bohaterstwo Polaków i dziękował obecnym na uroczystości weteranom. Jak mówił - 21 kwietnia 1945 roku zniszczone pożogą wojenną miasto w końcu odżyło, w końcu mogło z nadzieją patrzeć w przyszłość.

- Jako burmistrz Bolonii w imieniu wszystkich mieszkańców miasta chcę wyrazić wdzięczność, jestem zaszczycony, mogąc być tutaj, dzisiaj razem z państwem po to, aby przypominać o tamtych wydarzeniach, dlatego, że pamięć o przeszłości to jest budulec przyjaźni i współpracy na przyszłość - podkreślał.

Podczas uroczystości szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, dziękując za podtrzymywanie pamięci o polskich żołnierzach, przypomniał, że wyzwolenie Bolonii i całego regionu było niezwykle symboliczne dla Polaków i Włochów. Jak wskazał - w Bolonii studiował Mikołaj Kopernik i Wincenty Kadłubek, a półtora wieku wcześniej powstały tam polskie legiony. Z Bolonii "pochodziło tak wielu patriotów walczących w naszych, polskich, przeciwko Rosji skierowanych powstaniach narodowych" - powiedział.

Posłuchaj
00:29 11307492_4.mp3 Jan Józef Kasprzyk o wyzwoleniu Bolonii. (IAR)

Czytaj także:

Czytaj także:
Armia Andersa FREE 1200_660.JPG
Armia Andersa - zobacz serwis specjalny

"Niemcy zaciekle się bronili"

W uroczystości wziął udział między innymi porucznik Alfons Mrzyk, który wspominał, że walki o Bolonię był bardzo ciężkie. - Niemcy się zaciekle bronili, dla nich nie było innego wyjścia, tylko obronić jeszcze Bolonię, nie pozwolić wkroczyć Polakom. Kiedy kapelan umieszczał na wieży polską flagę, to Niemy w tę flagę strzelali - wspominał.

Posłuchaj
00:21 11307492_3.mp3 Porucznik Alfons Mrzyk mówił, że walki o Bolonię były niezwykle trudne. (IAR)

Wielka radość

Porucznik Alfons Mrzyk dodał, że po wkroczeniu do miasta Włosi owacyjnie witali Polaków. - Ludność witała nas entuzjastycznie, rzucali kwiatami, podawali owoce, cieszyli się, a żołnierze się odwdzięczali, obdarowywali czekoladkami, słodyczami i papierosami. Radość była dla Włochów i dla nas, satysfakcja była ogromna - mówił.

Posłuchaj
00:18 11307492_2.mp3 Porucznik Alfons Mrzyk wspominał, że po wkroczeniu do miasta Włosi witali Polaków z wielkim entuzjazmem. (IAR)

W walkach o miasto poległo około 300 żołnierzy, a około 600 zostało rannych. Wyzwolenie Bolonii miało duże znaczenie dla ostatecznej klęski Niemiec na froncie włoskim.

O 17.00 na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bolonii gdzie spoczywają żołnierze wyzwalający Bolonię i cały region odprawiona zostanie msza w intencji poległych w walkach.

Czytaj także:
Rzym PAP-1200.jpg
"Piłsudski wychował to pokolenie". Rzymskie obchody 80. rocznicy powstania Armii Andersa
Armia Andersa. PAP/Maciej Zieliński Armia Andersa. PAP/Maciej Zieliński

jbt

Zobacz także

Zobacz także