more_horiz
Wiadomości

"Reakcja na problemy u źródła". Wiceszef KE o wnioskach z kryzysu migracyjnego w 2015 r.

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 16:30
Komisja Europejska przyznała, że Unia musi zmienić podejście do walki z kryzysem migracyjnym. W 2015 r. unijne instytucje naciskały na obowiązkowe przyjmowanie uchodźców i ustalanie limitów dla poszczególnych krajów.
Margaritis Schinas
Margaritis Schinas Foto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

O nowej strategii mówił wiceszef Komisji Europejskiej Margaritis Schinas. - Musimy wyciągnąć wnioski z tego, w jaki sposób odpowiedzieliśmy na kryzys w Syrii, i wykorzystać je w reakcji na sytuację w Afganistanie. A to oznacza reakcję na problemy u źródła, możliwie jak najbliżej. Jak przewidywała to początkowo Konwencja Genewska - powiedział wiceszef Komisji.

Posłuchaj
00:21 11319251_1.mp3 Wiceszef Komisji Europejskiej Margaritis Schinas o nowej strategii (IAR) 
pap afganistan 1200 11.jpg
Największa ewakuacja w historii i zaskakujące ruchy tamtejszej armii. Szef Pentagonu broni operacji afgańskiej

Konieczna jest także - jak podkreśla Komisja Europejska - skuteczna ochrona zewnętrznych granic. Wiceprzewodniczący KE powiedział, że teraz, wraz z mocniejszą pozycją europejskiej straży granicznej i przybrzeżnej, Unia ma o wiele silniejszą pozycję, jeśli chodzi o możliwość radzenia sobie z kryzysem migracyjnym.

Raport dot. migracji i azylu

Komisja opublikowała raport na temat migracji i azylu. Wynika z niego, że wyzwaniami dla Unii Europejskiej pozostają presja w środkowej części Morza Śródziemnego i nowe problemy - na przykład pogarszająca się sytuacja w Afganistanie i zagrożenia na wschodniej granicy Unii.

nt

Zobacz także

Zobacz także