more_horiz
Wiadomości

Nagroda Nobla z medycyny i fizjologii. Znamy tegorocznych laureatów

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 11:30
David Julius i Ardem Patapoutian otrzymali nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny za odkrycie receptorów temperatury i dotyku.
David Julius oraz Ardem Patapoutian zostali laureatami tegorocznej Nagrody Nobla z medycyny i fizjologii.
David Julius oraz Ardem Patapoutian zostali laureatami tegorocznej Nagrody Nobla z medycyny i fizjologii.Foto: PAP/EPA/Jessica Gow / POOL

Te prestiżowe wyróżnienia, ufundowane przez Alfreda Nobla, szwedzkiego przemysłowca i wynalazcę dynamitu, są przyznawane od 1901 roku. Oprócz medali i dyplomów laureaci otrzymają nagrody pieniężne. W tym roku ich wartość w każdej kategorii wynosi 10 milionów koron szwedzkich, czyli około 950 tysięcy euro.

Czytaj także:
nobel-medycyna 1400x1400_PR4__01a-05 1200.jpg
Kto dostanie Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny?

Tegorocznymi laureatami zostali David Julius i Ardem Patapoutian. Nagrodę otrzymali za odkrycie receptorów temperatury i dotyku. Wcześniej naukowców wyróżniono także nagrodą im. Lewisa S. Rosenstiela. 

Laureata lub laureatów w dziedzinie fizjologii i medycyny wybiera zgromadzenie profesorów Instytutu Karolinska w Solnie pod Sztokholmem, uniwersytetu medycznego, jednego z największych w Szwecji ośrodków badawczych w dziedzinie nauk biomedycznych. Dotychczas 113 nagród w tej dziedzinie przyznano 224 osobom. Przeważają wśród nich naukowcy ze Stanów Zjednoczonych.


Posłuchaj
00:32 11327413_1.mp3 Profesor Jacek Malejczyk z WUM o nagrodzie Nobla z dziedziny fizjologii i medycyny (IAR)

  

W ubiegłym (2020) roku medycznego Nobla otrzymali Harvey Alter i Charles Rice z USA oraz Brytyjczyk Michael Houghton za odkrycie wirusa powodującego zapalenie wątroby typu C, czyli wirusa HCV.

Czytaj także:

Historia nagrody

Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny nie została dotąd przyznana dziewięć razy. Zgodnie z testamentem Alfreda Nobla, może się tak zdarzyć, gdy zgromadzenie profesorów Instytutu Karolińskiego uzna, że w danym roku nie było osiągnięć naukowych zasługujących na wyróżnienie. Jednak większość takich sytuacji miała miejsce w czasie I i II wojny światowej.

Czytaj także:
1200 nagroda nobla akademia free.jpg
Laureaci Nagrody Nobla nie polecą do Sztokholmu. Gdzie odbiorą swoje trofeum?

Pierwszym laureatem Nobla został w 1901 roku Niemiec Emil Adolf von Behring, za prace nad utworzeniem i zastosowaniem licznych surowic i szczepionek m.in. przeciwko tężcowi i błonicy.

Najmłodszym z uhonorowanych w tej dziedzinie był w 1923 roku Frederick Banting, którego wyróżniono za odkrycie insuliny - miał wówczas 32 lata. Z kolei najstarszym został w 1966 roku Peyton Rous - miał 87 lat. Odkrył wirusy indukujące powstawanie guzów. Dwukrotnie uhonorowano małżeństwo - w 1947 roku nagrodę dostali Gerti i Carl Cori, a w 2014 - May-Britt i Edvard Moserowie.


Posłuchaj
00:24 11327413_2.mp3 Profesor Jacek Malejczyk z WUM o nagrodzie Nobla z dziedziny fizjologii i medycyny (IAR)

 

Nobliści w dziedzinie fizjologii i medycyny. PAP/Maciej Zieliński
Nobliści w dziedzinie fizjologii i medycyny. PAP/Maciej Zieliński

jbt

Zobacz także

Zobacz także