more_horiz
Wiadomości

Mateusz Morawiecki wziął udział w nieformalnej kolacji z szefami rządów UE. Tematem m.in. strategia UE wobec Chin

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 23:07
Strategia Unii Europejskiej wobec Chin, problemy w sąsiedztwie Europy, a także sytuacja w Afganistanie - te kwestie omówili w Słowenii przywódcy i szefowie rządów Unii Europejskiej. W nieformalnej kolacji roboczej na Zamku Brdo wziął udział premier Mateusz Morawiecki.
Mateusz Morawiecki na Słowacji
Mateusz Morawiecki na SłowacjiFoto: PAP/Radek Pietruszka

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel mówił przed spotkaniem, że przywódcy Unii Europejskiej muszą wykazać się w tych kwestiach "zbiorową inteligencją". - Wszyscy obserwowaliśmy, co stało się ostatnio w Afganistanie, w regionie Indo-Pacyfiku oraz z Chinami - mówił.

Posłuchaj
00:19 11330084_1.mp3 Premier Mateusz Morawiecki w Słowenii omówił relacje Unii Europejskiej z Chinami i sytuację w Afganistanie (IAR)

 

1200_Morawiecki_PAP.jpg
"Nie chcemy być pouczani przez nikogo z Europy Zachodniej". Zdecydowane stanowisko premiera w Słowenii

Wymiana wizji

- Mamy okazję by wymieniać wizje i opinie na te kwestie, potrzebna jest nam zbiorowa inteligencja, to krok, który jest niezbędny, by wzmocnić naszą jedność. Nasza jedność jest bardzo silnym atutem, podejście wielostronne to DNA Unii Europejskiej - zaznaczał Michel.

Po przybyciu do stolicy Słowenii - Lublany - w ambasadzie Węgier premier Mateusz Morawiecki spotkał się z szefami rządów państw Grupy Wyszehradzkiej.

Czytaj także:

Jutro na Zamku Brdo premier weźmie udział w Szczycie UE-Bałkany Zachodnie. Słowenia sprawuje półroczną prezydencję w Radzie UE. Przywódcy dyskutować będą o europejskiej perspektywie państw Bałkanów Zachodnich oraz rozwijaniu współpracy gospodarczej w regionie. Jednym z ważniejszych punktów szczytu będzie omówienie Planu gospodarczo-inwestycyjnego Unii o wartości 30 miliardów euro.

Szczytem pokieruje przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Wraz z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen będzie on reprezentować UE.

Poprzednie spotkanie przywódców Wspólnoty i Bałkanów Zachodnich odbyło się 5 października 2020 roku w formule wideokonferencji.

dz

Zobacz także

Zobacz także