more_horiz
Wiadomości

"Nie możemy zgodzić się na jej zamknięcie". Na spotkaniu Rady OECD w Paryżu wiceszef MSZ zabrał głos ws. kopalni Turów

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 11:41
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński złożył wizytę w Paryżu i wziął udział w posiedzeniu rady ministerialnej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju - OECD. W rozmowie z Polskim Radiem wiceszef MSZ zaznaczył, że głównym tematem rozmów było wzmocnienie światowych gospodarek po pandemii koronawirusa.
Widok na kopalnię Turów
Widok na kopalnię TurówFoto: shutterstock.com/Peteri
Turów Elektrownia free 1200.jpg
"To jest bezczelne". Smoliński o propozycji Czech ws. kopalni Turów

Wiceminister Paweł Jabłoński mówił Polskiemu Radiu, że jednym z działań polskiego rządu, wynikającym z koronakryzysu i wspieranym przez OECD, jest reforma służby zdrowia.

Posłuchaj
01:01 11330857_2.mp3 Paryż: wiceminister Paweł Jabłoński wziął udział w posiedzeniu rady ministerialnej OECD - relacja Stefana Foltzera (IAR)

Czytaj także:

- Te reformy, które realizujemy - czyli zwiększenie nakładów na służbę zdrowia w ramach Polskiego Ładu i w ramach rządowych reform podatkowych - to ma służyć właśnie temu, żeby obywatele mieli jak najlepszy dostęp do usług medycznych na dobrym poziomie - podkreślił wiceszef MSZ.

1200_Turów_shutterstock.jpg
"Czesi wiedzą, że jesteśmy w sytuacji podbramkowej". Marszałkowski o sporze wokół kopalni Turów

Paweł Jabłoński nawiązał do przypadającego w tym roku 25-lecia polskiej obecności w OECD. - Bilans 25 lat członkostwa w OECD jest zdecydowanie pozytywny. Także jeżeli chodzi o działalność w ramach komitetu pomocy rozwojowej OECD, gdzie zaczynaliśmy jako państwo beneficjent, a dziś jesteśmy w elitarnym gronie państw darczyńców - podkreślił Paweł Jabłoński.

Wiceszef MSZ tłumaczył, że istotną kwestią dla państw OECD - również dla Polski - jest tworzenie sprawiedliwego systemu opodatkowania międzynarodowych firm oraz wspieranie transformacji ekologicznej.

Pytany o medialne doniesienia ws. budowy w Polsce małych elektrowni atomowych typu "SMR" polityk stwierdził, że są to bardzo obiecujące technologie i że rząd przygotowuje dalsze działania w kwestii atomu.

Wiceszef MSZ odniósł się także do negocjacji z Czechami w sprawie kopalni Turów. - Z punktu widzenia polskiego bezpieczeństwa energetycznego, także z punktu widzenia interesów regionu, nie możemy zgodzić się na zamknięcie kopalni, bo to byłoby katastrofą dla polskiego systemu energetycznego i dla mieszkańców tego regionu. Na pewno na to nie pozwolimy - dodał. Paweł Jabłoński powiedział, że nie jest optymistą w sprawie kontynuacji negocjacji z czeskimi władzami.

pb

Zobacz także

Zobacz także