more_horiz
Wiadomości

Wielka Brytania: premier Boris Johnson upamiętnił zamordowanego posła

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2021 15:32
Brytyjscy politycy oddali hołd zamordowanemu posłowi Partii Konserwatywnej. Premier Boris Johnson, minister spraw wewnętrznych Priti Patel, lider opozycyjnej Partii Pracy Keir Starmer i przewodniczący Izby Gmin Lindsay Hoyle przyjechali rano do hrabstwa Essex na północny wschód od Londynu. Odwiedzili kościół metodystów w miasteczku Leigh-on-Sea, gdzie wczoraj został zasztyletowany poseł David Amess.
Boris Johnson wraz z innymi brytyjskimi liderami politycznymi składa kwiaty w miejscu zabójstwa brytyjskiego posła
Boris Johnson wraz z innymi brytyjskimi liderami politycznymi składa kwiaty w miejscu zabójstwa brytyjskiego posłaFoto: PN/Reuters/Forum

Policja uznała to zabójstwo za akt terrorystyczny. - Śledztwo ujawniło potencjalną motywację związaną z islamistycznym ekstremizmem - podała w oświadczeniu Metropolitan Police.

David Amess PAP 1200.jpg
Brytyjska policja: morderstwo posła to akt terrorystyczny. Ma związek z radykalnym islamem

Złożyli kwiaty w miejscu tragedii

Premier, minister spraw wewnętrznych, lider Partii Pracy i przewodniczący Izby Gmin złożyli kwiaty na miejscu tragedii. Minister Priti Patel powiedziała, że David Amess zginął wykonując pracę, którą kochał. - Trudno nam się pogodzić z faktem, że opuścił nas w wyniku tak okrutnego czynu. Wszystkie nasze myśli są w tej chwili z jego ukochaną rodziną - powiedziała szefowa brytyjskiego resortu spraw wewnętrznych.

Posłuchaj
00:26 Patel IAR.mp3 Priti Patel: Był lojalnym przyjacielem i kolegą. Człowiekiem z ludu. Został zabity służąc ludziom w swym okręgu. Będziemy kontynuować naszą pracę. Żyjemy w otwartym społeczeństwie, w demokracji. Nie damy się zastraszyć żadnej osobie, która miałaby nas powstrzymać przed służeniem demokracji, którą wybraliśmy. (IAR)

Czytaj również:

Brytyjski poseł zasztyletowany

Do tragedii doszło wczoraj wczesnym popołudniem, podczas spotkania z mieszkańcami. David Amess został zaatakowany przez nożownika. Otrzymał kilkanaście ciosów. Mimo pomocy medyków, 69-letni polityk zmarł na miejscu.

Podejrzany jest w areszcie. To 25-letni mężczyzna. Według mediów jest obywatelem brytyjskim pochodzącym z Somalii. David Amess był deputowanym Izby Gmin nieprzerwanie od 1983 roku.

jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem