more_horiz
Wiadomości

Ukraina: prorosyjscy bojówkarze blokują prace misji OBWE w Donbasie

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 12:33
Prorosyjscy bojówkarze blokują prace misji OBWE w Donbasie. Obserwatorzy jednej z placówek nie mogą opuścić hotelu. Prace misji w obwodzie donieckim zostały zawieszone. 
Misja OBWE na Ukrainie na terenie niekontrolowanym przez rząd Ukrainy w pobliżu donieckiej stacji filtracyjnej w grudniu 2020 roku
Misja OBWE na Ukrainie na terenie niekontrolowanym przez rząd Ukrainy w pobliżu donieckiej stacji filtracyjnej w grudniu 2020 rokuFoto: OSCE/Monika Olszewska

więzienie skazany kraty shutter 1200 sakhorn.jpg
Tortury w więzieniach w Donbasie. "Kierownictwo zastrasza więźniów i żąda od nich pieniędzy"

OBWE poinformowała, że jej obserwatorzy zostali zablokowani w hotelu w Gorłówce na terenie samozwańczej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej przez członków formacji zbrojnych. Bramę przed hotelem, w którym przebywają członkowie misji, zamknięto na łańcuch i kłódkę.

W niedzielę Specjalna Misja Monitorująca (SMM) zarejestrowała, że brama wjazdowa do bazy patrolowej Gorłówce została zamknięta na łańcuch i kłódkę, a przed nią zaparkował samochód, blokując wyjazd - czytamy na stronie OBWE.


Posłuchaj
00:47 11351441_1.mp3 Prorosyjscy separatyści blokują pracę misji OBWE. Relacja Pawła Buszki z Kijowa (IAR)

 

Właściciel hotelu, w którym stacjonują obserwatorzy, powiedział pracownikom misji, że mogą oni poruszać się po hotelu i po parkingu na tyłach budynku, ale nie mogą opuszczać terenu obiektu. Powołał się na polecenia "mera Gorłówki". Dodał, że wszystkie wyjścia zostały zablokowane przez członków formacji zbrojnych. Przed hotelem rozstawiono trzy namioty, wokół których zebrały się co najmniej cztery osoby.

Później dwóch mężczyzn weszło do hotelu i powiedziało pracownikom SMM, że nie mogą opuszczać obiektu, dopóki władze w Kijowie nie uwolnią członka formacji zbrojnych zatrzymanego 13 października. 

Jak podkreśliło w niedzielę OBWE, ograniczenie dostępu do biura SMM jest złamaniem immunitetu i wiążących się z nim przywilejów, a także zobowiązań tych, którzy sprawują faktyczną kontrolę (nad terytorium).


Czytaj również:

Misja zawiesiła działania w Donbasie

Również w niedzielę szef misji Halit Cevik poinformował, że OBWE zawiesiła działania SMM w Donbasie w związku z trwającymi protestami przed hotelem, w którym przebywają członkowie misji w kontrolowanym przez separatystów Doniecku.

- Ze względu na obawy o nasze bezpieczeństwo i ze względu na nasze zasady bezpieczeństwa zawiesiliśmy nasze działania - powiedział agencji Reutera Cevik. Dodał jednak przy tym, że członkowie misji nie odczuli na razie zagrożenia ze strony protestujących.

Osoby blokujące prace misji, żądały uwolnienia przez ukraińskie siły rządowe zatrzymanego niedawno jednego z bojówkarzy. Ponadto separatyści zablokowali przejazd misji w Kremincu - 16 kilometrów od Doniecka.

Reuters podkreślił, że misja już wcześniej stawała w obliczu podobnych protestów ze strony wspieranych przez Rosję separatystów. Agencja podała, że ok. 200 prorosyjskich protestujących w sobotę żądało zwolnienia separatysty zatrzymanego przez ukraińskie wojsko w minionym tygodniu.

Ministerstwo obrony Ukrainy podało, że zatrzymany, który według resortu jest obywatelem rosyjskim, należał do grupy rosyjskich wojskowych prowadzących misję rozpoznawczą pod przykryciem. Separatyści twierdzą, że ukraińskie wojsko schwytało jednego z ich dowódców w pobliżu linii kontaktowej; według nich wchodził on w skład wspólnej komisji kontrolującej zawieszenie broni - napisał Reuters.

Działania w obwodzie ługańskim są kontynuowane

Biuro prasowe OBWE poinformowało ukraińską telewizję Dom, że SMM kontynuuje działania w części obwodu ługańskiego, niebędącej pod kontrolą władz w Kijowie. OBWE wezwało strony do usunięcia wszelkich przeszkód dla swobodnego przemieszczania się obserwatorów.

SMM OBWE m.in. obserwuje sytuację w Donbasie, gdzie od 2014 roku trwa konflikt między siłami rządowymi a wspieranymi przez Rosję separatystami. Misja działa na całym terytorium Ukrainy, również na terenie niebędącym pod kontrolą władz w Kijowie.

PAP/IAR//in./


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem