"Chiny zbliżają się do nas". Szef NATO o wpływie Państwa Środka na strategię Sojuszu
- Przeciwdziałanie zagrożeniu dla bezpieczeństwa, wynikającemu ze wzrostu znaczenia Chin, będzie ważną częścią przyszłej strategii NATO - powiedział sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg w wywiadzie dla dziennika "Financial Times". - Chiny zbliżają się do nas. Widzimy je w Arktyce. Widzimy je w cyberprzestrzeni. Widzimy, jak mocno inwestują w krytyczną infrastrukturę w naszych krajach. I oczywiście mają coraz więcej broni dalekiego zasięgu, która może dosięgnąć wszystkich krajów sojuszniczych NATO - wskazał.
2021-10-18, 12:30
Jens Stoltenberg wskazał, że Chiny już teraz mają wpływ na bezpieczeństwo Europy poprzez swoje zdolności cybernetyczne, nowe technologie i rakiety dalekiego zasięgu. Dodał, że kwestia, w jaki sposób bronić się tymi zagrożeniami, zostanie dokładnie omówiona w nowej doktrynie Sojuszu na nadchodzącą dekadę.
Powiązany Artykuł
![pap Pedro Sanchez i Jens Stoltenberg 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/179179d6-a529-463f-9df1-047e59005cbc.jpg)
Następny szczyt NATO w Madrycie. Jest zaplanowany na 29-30 czerwca 2022 roku
Zmiany w strategii Sojuszu
"FT" zauważa, że NATO przez dziesięciolecia koncentrowało się na przeciwstawianiu się Rosji, a od 2001 r. także na walce z terroryzmem, natomiast zapowiedziane przesunięcie nacisku w stronę Chin jest odzwierciedleniem geostrategicznego zwrotu USA w kierunku Azji.
Czytaj także:
- Joe Biden spotka się z chińskim przywódcą. Do wirtualnego spotkania dojdzie jeszcze w tym roku
- "Ta umowa nie może osłabić NATO". Szef BBN o umowie USA-Wlk. Brytania-Australia
- "Nasza aktywność na wschodniej flance NATO jest doceniana". Szef MON o wizycie w USA
- NATO jest sojuszem Ameryki Północnej i Europy. Ale ten region stoi w obliczu globalnych wyzwań: terroryzmu, cyberzagrożeń, a także wzrostu znaczenia Chin. Więc jeśli chodzi o wzmocnienie naszej kolektywnej obrony, to chodzi również o to, jak odpowiedzieć na wzrost Chin. Tym, co możemy przewidzieć, jest fakt, że wzrost znaczenia Chin wpłynie na nasze bezpieczeństwo. Już tak się dzieje - powiedział Stoltenberg.
Na szczycie Sojuszu latem przyszłego roku NATO przyjmie nową koncepcję strategiczną, która nakreśli cele na kolejne 10 lat. Obecna koncepcja, przyjęta w 2010 r., nie wspomina o Chinach.
REKLAMA
"Chiny i Rosja ściśle współpracują"
"FT" pisze, że każda sugestia odejścia od powstrzymywania rosyjskiej agresji spotkałaby się z protestami państw członkowskich z Europy Środkowo-Wschodniej, które postrzegają Moskwę jako zagrożenie egzystencjalne, a NATO jako gwaranta ich bezpieczeństwa.
Powiązany Artykuł
![pap_20210911_1A7 (1).jpg](http://static.prsa.pl/images/f3338a89-e4a4-425f-b0e5-d85f1f0cabc4.jpg)
"Na pierwszej linii zagrożenia rosyjską agresją". Szef Pentagonu odwiedzi trzy kraje
Odnosząc się do tego, Jens Stoltenberg wskazał, że Rosja i Chiny nie powinny być postrzegane jako oddzielne zagrożenia.
- Po pierwsze Chiny i Rosja ściśle ze sobą współpracują. Po drugie, kiedy inwestujemy więcej w technologię, to dotyczy ich obu. Cała idea rozróżniania pomiędzy Chinami a Rosją albo między Azją i Pacyfikiem a Europą - to jest jedno wielkie środowisko bezpieczeństwa i musimy zająć się tym wszystkim razem. To, co robimy w sprawie gotowości, technologii, cyberbezpieczeństwa, odporności, jest ważne w kontekście wszystkich tych zagrożeń - wyjaśnił.
Zagrożenia zewnętrzne państw NATO
Stoltenberg, który w przyszłym roku ma ustąpić ze stanowiska po prawie ośmiu latach w roli sekretarza generalnego, powiedział, że państwa NATO będą dążyć do "zmniejszenia skali" działań poza swoimi granicami i "zwiększenia skali" ich krajowych zdolności obronnych, aby lepiej przeciwstawiać się zagrożeniom zewnętrznym.
REKLAMA
Czytaj także:
- Media: Chiny zaskoczyły wywiad USA. Pekin przetestował na orbicie pocisk hipersoniczny
- Szef NATO: widzimy wzrost szkodliwego działania Rosji, musimy być czujni
- NATO przeprowadzi dochodzenie ws. misji w Afganistanie. "Trzeba wyciągnąć wnioski z tej porażki"
- Chiny zbliżają się do nas. Widzimy je w Arktyce. Widzimy je w cyberprzestrzeni. Widzimy, jak mocno inwestują w krytyczną infrastrukturę w naszych krajach. I oczywiście mają coraz więcej broni dalekiego zasięgu, która może dosięgnąć wszystkich krajów sojuszniczych NATO. Budują wiele, wiele wyrzutni międzykontynentalnych pocisków dalekiego zasięgu - powiedział.
W miniony weekend "FT" podał, że w sierpniu Chiny przetestowały pocisk hipersoniczny zdolny do przenoszenia ładunków nuklearnych, co jak zaznacza gazeta, zaskoczyło wywiad USA i dowodzi szybkiego postępu, jaki Chiny poczyniły w zakresie broni nowej generacji.
mbl
REKLAMA