more_horiz
Wiadomości

Korea Północna kolejny raz straszy próbami rakietowymi. Pjongjang zapowiada dalsze zbrojenia

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 06:59
Korea Północna przeprowadziła kolejne próby rakiet balistycznych. O odpaleniu pierwszego pocisku poinformowali przedstawiciele armii Korei Południowej. Z kolei szef japońskiego rządu Fumio Kishida mówił o dwóch rakietach, które spadły do morza, nie wyrządzając szkód.
Mieszkańcy Seulu oglądający telewizyjny materiał dot. rakietowych prób Pjongjangu
Mieszkańcy Seulu oglądający telewizyjny materiał dot. rakietowych prób PjongjanguFoto: KIM HONG-JI / Reuters / Forum

Południowokoreański wywiad twierdzi, że mogły to być próby pocisków, przeznaczonych do wyposażenia okrętów podwodnych, bo zostały odpalone z okolic portu, w którym stacjonują takie jednostki.

ZOBACZ TAKŻE
free korea północna 1200.jpg
Ostatnia europejska ambasada w Korei Północnej wstrzymuje pracę. Powodem COVID-19

Kolejna próba rakietowa

Była to piąta próba rakietowa od początku września. Eksperci zwracają uwagę, że testowane były różne rodzaje pocisków.

Przypominają również, że północnokoreański przywódca Kim Dzong Un zapowiada kolejne zbrojenia rakietowe i nuklearne. Pjongjang oskarża Waszyngton i Seul o wrogie zamiary i utrzymuje, że zbrojenia rakietowe i jądrowe zabezpieczają go przed inwazją.

Czytaj także:

Zamrożone negocjacje

Negocjacje nuklearne między USA i Koreą Północną utknęły w martwym punkcie w lutym 2019 roku, po spotkaniu amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa i Kim Dzong Una, które zakończyło się fiaskiem.

Po objęciu urzędu prezydenta USA Joe Biden zarządził kompleksowy przegląd polityki amerykańskiej wobec północnokoreańskiego reżimu, by określić możliwe scenariusze działania wobec rosnącego zagrożenia ze strony Korei Północnej.

Rozmieszczenie instalacji jądrowych w Korei Północnej (Opr. Adam Ziemienowicz, Maciej Zieliński/PAP) Rozmieszczenie instalacji jądrowych w Korei Północnej (Opr. Adam Ziemienowicz, Maciej Zieliński/PAP)

ms

Zobacz także

Zobacz także